BET
29988.78
0.32%
BET-TR
71092.75
0.35%
BET-FI
103858.89
-1.81%
BETPlus
4345.42
0.32%
BET-NG
2237.1
-0.09%
BET-XT
2579.66
0.09%
BET-XT-TR
5979.51
0.21%
BET-BK
5791.29
0.04%
ROTX
67851.97
0.32%

Anghel (PwC): Sistemul de deduceri nu rezolva problema economiei gri

Autor: Financial Market
< 1 min

Sistemul de deduceri presupus de impozitul pe gospodărie nu scoate la suprafaţă economia gri în afară de zona de meditaţii, a declarat marţi Daniel Anghel, partner la PwC România la a 8-a Conferinţă de Management al Riscului de Creditare.

„Sistemul de deduceri nu scoate la suprafaţă economia gri. Poate doar în zona de meditaţii, restul sunt deduceri în zona legitimă a economiei. De asemenea, nu suntem pregătiţi ca şi educaţie fiscală să economisim un an şi jumătate pentru a plăti taxele şi impozitele ceea ce înseamnă că profilul clientului din perspectiva creditării devine unul foarte riscant”, a spus Daniel Anghel.

Potrivit acestuia, noul sistem de impozitare stârneşte îngrijorări pentru că în legislaţia din România nu este reglementat conceptul de gospodărie.

CITESTE SI:  PEPP revine în prim-plan: soluția europeană pentru viitorul pensiilor private

De asemenea, Daniel Anghel a precizat că statul nu va încasa nimic în 2018 din impozitul pe venit. Spre comparaţie, anul trecut statul a încasat din impozitul pe venit 27 miliarde de lei.

Acesta a mai spus că la Camera Consultanţilor Fiscali sunt înregistraţi numai 5.500 de consultanţi fiscali. O altă problemă ar putea fi povara pusă pe sistemul IT al ANAF. AGERPRES

Ti-a placut acest articol?

Ti-a placut acest articol?

Susține activitatea Financial Market.

Contribuția lunară poate fi anulată în orice moment folosind link-ul din email.