BET
30497.48
1.22%
BET-TR
72064.01
1.23%
BET-FI
104551.39
0.92%
BETPlus
4411.92
1.16%
BET-NG
2306.21
1.85%
BET-XT
2620.99
1.19%
BET-XT-TR
6049.67
1.2%
BET-BK
5814.13
0.71%
ROTX
69027.62
1.28%

Acțiunea zilei: Microsoft – Gigantul cloud intră în era agenților AI cu $37 miliarde ARR și un CRPO de $627 miliarde

Autor: Andrei Radu
7 min
Acțiunea zilei
MSFT

Microsoft

Rezultate financiare Q3 FY2026 (trimestrul încheiat la 31 martie 2026) · Microsoft Corp. · Acțiunea Zilei

NASDAQ: MSFT
412,42 USD
15 mai 2026 · pre-market
Capitalizare
3,04 T USD
EV
3,00 T USD
Acțiuni (float)
7,31 mld.

P/E (TTM)
24,3x
Q3 anualizat: 23,9x

EV/EBITDA (TTM)
16,2x
Q3 anualizat: 15,5x

P/B (Price-to-Book)
7,3x
Equity: $414,4 mld.

P/S (TTM)
9,6x
EV/Revenue: 9,4x

P/FCF (anualizat 9M)
48,2x
FCF Yield: 2,1%

Randament dividend
0,89%
~$3,63/acțiune anualizat

Poziție de numerar netă
$38,0 mld.
Net Debt/EBITDA: -0,21x

EPS diluat (TTM)
$16,79
Q3 FY26: $4,27

I. Cont de profit și pierdere — Q3 FY2026

Trimestrul încheiat la 31 martie 2026 vs. 31 martie 2025 · Cifre în milioane USD

Indicator Q3 FY26 Q3 FY25 YoY
Venituri totale 82.886 70.066 +18,3%
↳ Produse 15.089 15.319 -1,5%
↳ Servicii și altele 67.797 54.747 +23,8%
Cost of Revenue 26.828 21.919 +22,4%
Profit brut 56.058 48.147 +16,4%
R&D 8.915 8.198 +8,7%
Sales & Marketing 6.814 6.212 +9,7%
General & Administrative 1.931 1.737 +11,2%
Profit operațional 38.398 32.000 +20,0%
Alte venituri / (cheltuieli), net 942 (623) n/a
Impozit pe profit 7.562 5.553 +36,2%
Profit net 31.778 25.824 +23,1%
EPS diluat $4,27 $3,46 +23,4%

Marje de profitabilitate — Q3 FY2026

Marja brută
67,6%
vs. 68,7% Q3 FY25 (-1,1pp)
Marja EBITDA
58,6%
vs. 56,7% Q3 FY25 (+1,9pp)
Marja operațională
46,3%
vs. 45,7% Q3 FY25 (+0,7pp)
Marja netă
38,3%
vs. 36,9% Q3 FY25 (+1,5pp)

Profil companie

Microsoft Corp. (NASDAQ: MSFT) este unul dintre cele mai valoroase companii din lume, cu o capitalizare de piață de $3,04 trilioane. Fondată în 1975, compania operează prin trei segmente de business: Productivity and Business Processes (Microsoft 365, LinkedIn, Dynamics 365), Intelligent Cloud (Azure, SQL Server, Windows Server, GitHub, Nuance) și More Personal Computing (Windows, Xbox, Surface, Search/Advertising).

Sub conducerea CEO-ului Satya Nadella, Microsoft a traversat una dintre cele mai spectaculoase transformări din istoria corporatistă — de la un model centrat pe licențe software la o platformă cloud-first, AI-first. Anul fiscal 2026 (care se încheie pe 30 iunie 2026) marchează accelerarea agresivă a investițiilor în inteligență artificială, cu un business AI care a depășit $37 miliarde run-rate anual (+123% YoY) și un CAPEX trimestrial de $30,9 miliarde — aproape dublu față de anul anterior.

Indicatori cloud & AI — Q3 FY2026

Microsoft Cloud Revenue
$54,5 mld.
+29% YoY (+25% c.c.)
65,8% din veniturile totale

Azure & Cloud Services
+40% YoY
+39% în monedă constantă
Motor principal de creștere

AI Business ARR
$37 mld.
+123% YoY
Run-rate anual

Commercial RPO
$627 mld.
+99% YoY
Venituri contractate viitoare

M365 Commercial Cloud
+19% YoY
+15% în monedă constantă
Coloana vertebrală a afacerii

M365 Consumer Cloud
+33% YoY
+29% în monedă constantă
Accelerat de Copilot

Teza de investiție — Introducere

Microsoft livrează în continuare rezultate care depășesc așteptările analiștilor — al treilea trimestru al anului fiscal 2026 a adus venituri de $82,9 miliarde (+18% YoY), un profit operațional de $38,4 miliarde (+20%) și un profit net de $31,8 miliarde (+23%). Motorul principal rămâne segmentul Intelligent Cloud, cu Azure crescând cu 40% (39% în monedă constantă), susținut de adoptarea accelerată a serviciilor AI.

Cifra care definește trimestrul este $627 miliarde în commercial remaining performance obligation (CRPO) — aproape dublu față de anul anterior (+99%). Acest indicator, reprezentând veniturile contractate viitoare, sugerează o vizibilitate excepțională asupra creșterii pe termen mediu. În paralel, business-ul AI a atins un run-rate anual de $37 miliarde (+123% YoY), confirmând poziția Microsoft ca lider în monetizarea inteligenței artificiale la nivel enterprise.

Întrebarea centrală pentru investitori rămâne: poate compania să convertească investițiile masive în CAPEX ($30,9 mld. doar în Q3, +84% YoY) în profitabilitate sustenabilă? Cu o marjă operațională de 46,3%, Microsoft demonstrează că poate crește agresiv și menține eficiența operațională — dar presiunea pe free cash flow (FCF yield de doar 2,1%) este reală.

📊 Citește analiza completă — În Partea 2 vom detalia: structura bilanțieră și poziția de lichiditate, analiza pe segmente cu marje operaționale, randamentele de capital (ROE/ROA/ROCE), strategia de CAPEX și implicațiile pentru FCF, politica de dividende și buyback, catalizatori vs. riscuri și verdictul final.

II. Randamente de capital

ROE (anualizat 9M)
34,5%
Profit net 9M anualizat / Equity mediu
ROA (anualizat 9M)
19,9%
Profit net 9M anualizat / Active medii
ROCE (Q3 anualizat)
27,5%
Op. Income ann. / Capital Employed

Un ROE de 34,5% și un ROCE de 27,5% plasează Microsoft în categoria companiilor cu randamente excepționale ale capitalului, comparabile cu alte mega-cap tech precum Apple sau Alphabet. Aceste valori sunt remarcabile mai ales în contextul unui bilanț cu $414 miliarde equity — compania generează randamente ridicate pe o bază de capital uriașă, ceea ce demonstrează eficiența modelului de business bazat pe software și cloud cu marje recurente.

III. Bilanț & poziție financiară

La 31 martie 2026 vs. 30 iunie 2025 · Cifre în miliarde USD

Cash & Investiții ST
$78,3 mld.
vs. $94,6 mld. (iun. 2025)

Datorie financiară totală
$40,3 mld.
vs. $43,2 mld. (iun. 2025)

Poziție de numerar netă
$38,0 mld.
Net cash = Cash – Datorie

Capitaluri proprii
$414,4 mld.
vs. $343,5 mld. (+20,6%)

Current Ratio
1,28x
Quick Ratio
1,27x
Debt-to-Equity
0,10x
Net Debt / EBITDA
-0,21x

Microsoft operează cu un bilanț de tip „fortăreață”: $38 miliarde poziție de numerar netă (cash + investiții pe termen scurt minus datorii financiare totale), un leverage practic inexistent (Debt-to-Equity de 0,10x) și un Net Debt/EBITDA negativ de -0,21x. Această structură conferă companiei flexibilitate maximă — atât pentru continuarea ciclului agresiv de CAPEX în AI, cât și pentru achiziții oportunistice, dividende și buyback-uri. De remarcat scăderea cash-ului față de iunie 2025 (de la $94,6 mld. la $78,3 mld.), consecință directă a investițiilor masive în infrastructură.

IV. Analiza pe segmente — Q3 FY2026

Productivity and Business Processes

Microsoft 365 · LinkedIn · Dynamics 365
Venituri
$35,0 mld.
+16,9% YoY
Profit operațional
$21,0 mld.
+20,7% YoY
Marja brută
82,3%
Marja operațională
59,9%
42,2% din veniturile totale · Cel mai profitabil segment · M365 Commercial +19%, Consumer +33%, Dynamics 365 +22%, LinkedIn +12%

CITESTE SI:  Acțiunea zilei: DN Agrar - Profit +65%, EBITDA +37% — Cea mai mare companie de pe AeRO își confirmă potențialul

Intelligent Cloud

Azure · SQL Server · Windows Server · GitHub · Nuance
Venituri
$34,7 mld.
+29,6% YoY
Profit operațional
$13,8 mld.
+24,0% YoY
Marja brută
56,4%
Marja operațională
39,7%
41,8% din veniturile totale · Segmentul cu cea mai rapidă creștere · Azure +40% (39% c.c.) · COGS crește mai rapid decât veniturile (+46,7%), indicând investiții în capacitate

More Personal Computing

Windows · Xbox · Surface · Search & Advertising
Venituri
$13,2 mld.
-1,3% YoY
Profit operațional
$3,7 mld.
+4,1% YoY
Marja brută
58,2%
Marja operațională
27,8%
15,9% din veniturile totale · Singur segment în scădere · Windows OEM -2%, Xbox -5% · Search Advertising +12% — singura creștere semnificativă

V. CAPEX, free cash flow & eficiență

CAPEX Q3 FY26
$30,9 mld.
+84,4% YoY
37,3% din venituri
Operating Cash Flow Q3
$46,7 mld.
+26,0% YoY
56,3% din venituri
Free Cash Flow Q3
$15,8 mld.
FCF Margin: 19,1%
Conversie OCF→FCF: 33,9%

CAPEX 9M FY26
$80,1 mld.
+68,8% YoY (vs. $47,5 mld.)
FCF 9M FY26
$47,3 mld.
CAPEX/Revenue 9M: 33,1%
Rule of 40
37,4
18,3% growth + 19,1% FCF margin

Ciclul de investiții în AI este unul fără precedent: $80,1 miliarde CAPEX în primele 9 luni, cu o accelerare semnificativă în Q3 ($30,9 mld., aproape dublu față de Q3 FY25). Aceasta comprimă FCF yield-ul la doar 2,1% — un nivel care poate ridica semne de întrebare pentru investitorii orientați spre value. Totuși, OCF-ul a crescut robust (+26% YoY la $46,7 mld. în Q3), demonstrând că business-ul organic generează suficient cash pentru a finanța expansiunea. Rule of 40 se situează la 37,4 — marginal sub pragul de 40, ceea ce indică un ușor dezechilibru temporar între creștere și profitabilitate FCF, dar explicabil prin ciclul de investiții.

VI. Indicatori specifici tech

R&D / Venituri
10,8%
$8,9 mld. Q3 FY26
SBC / Venituri
3,7%
$3,1 mld. Q3 FY26
Rată efectivă impozit
19,2%
Q3 FY26
Venit / Angajat
$1,24M
228.000 angajați

VII. Dividende & Buyback

Dividende Q3
$6,76 mld.
~$0,91/acțiune trimestrial
Yield indicat: 0,89%
Răscumpărări acțiuni Q3
$4,63 mld.
9M FY26: $17,7 mld.
Total returnat acționarilor Q3
$11,4 mld.
35,8% din profitul net Q3
9M: $37,4 mld. (38,1%)

Microsoft continuă politica echilibrată de alocare a capitalului: $11,4 miliarde returnate acționarilor în Q3 (35,8% din profitul net), cu un mix de dividende ($6,76 mld.) și buyback-uri ($4,63 mld.). Cu un dividend yield de 0,89%, Microsoft nu este un pick de dividend — dar consistența și creșterea graduală a dividendului (anualizat ~$3,63/acțiune) oferă stabilitate. Buyback-urile de $17,7 mld. în 9M FY26 reduc gradual shares outstanding, contribuind la creșterea EPS.

VIII. Catalizatori vs. riscuri

🟢 Catalizatori

AI Monetization Accelerating
ARR de $37 mld. (+123% YoY) demonstrează că Microsoft monetizează AI la scară prin Copilot, Azure AI și integrări enterprise. Această rată de creștere sugerează potențialul de a depăși $50 mld. ARR în FY27.
CRPO de $627 mld. — vizibilitate unică
Dublarea CRPO (+99% YoY) oferă o vizibilitate excepțională asupra veniturilor viitoare. Acesta este un backlog de contracte cloud pe termen lung care asigură predictibilitatea creșterii pe orizontul 2-3 ani.
Azure — cel mai rapid cloud public major
Cu +40% creștere (vs. ~20% AWS estimat), Azure câștigă cotă de piață accelerat. Integrarea verticală AI (chips + modele + platformă + aplicații) creează un moat competitiv diferențiat.
Leverage operațional emergent
Marja operațională de 46,3% (+0,7pp YoY) și marja netă de 38,3% (+1,5pp) demonstrează că Microsoft poate scala agresiv și să crească profitabilitatea simultan. Opex-ul total crește cu doar 9,4% vs. venituri +18,3%.

🔴 Riscuri

CAPEX masiv comprimă FCF
$30,9 mld. CAPEX Q3 (+84% YoY) și $80,1 mld. 9M ridică întrebări despre rentabilitatea investițiilor. FCF yield de 2,1% și P/FCF de 48,2x sunt valori exigente — riscul este ca ROI-ul pe investițiile AI să nu materializeze la nivelul așteptărilor.
Marja brută sub presiune
Marja brută a scăzut de la 68,7% la 67,6% (-1,1pp), reflectând mixul crescut de cloud/AI (mai intensiv în capital). Dacă Azure continuă să accelereze, marja brută poate comprima în continuare pe termen scurt, chiar dacă veniturile cresc.
Evaluare premium într-un context macro incert
La P/E 24x și EV/EBITDA 16x, Microsoft nu este „ieftină”. YTD acțiunea este în scădere cu ~15%, iar performanța pe 1 an este -8,6%. Orice dezamăgire în monetizarea AI sau decelerare a Azure ar putea duce la o re-rating descendentă.
Risc de dependență OpenAI
Parteneriatul cu OpenAI rămâne un pilon strategic, dar și un risc: restructurarea corporativă a OpenAI, potențialele conflicte de interes și dependența reciprocă introduc incertitudini. Pierderile din investiția în OpenAI au scăzut semnificativ ($14M vs. $583M), dar relația evoluează.

IX. Verdictul

Microsoft rămâne, indiscutabil, una dintre cele mai bine poziționate companii din lume pentru era AI. Rezultatele Q3 FY2026 confirmă execuția impecabilă: venituri +18%, profit operațional +20%, profit net +23% — toate peste așteptările analiștilor. Combinația Azure (+40%) + AI ARR de $37 mld. (+123%) + CRPO de $627 mld. (+99%) oferă o vizibilitate a creșterii viitoare care are puține echivalente în rândul mega-cap tech.

Totuși, investitorul prudent trebuie să evalueze doi factori critici: (1) CAPEX-ul masiv ($80 mld. 9M, $31 mld. doar Q3) comprimă temporar FCF yield-ul la 2,1% — este o investiție în viitor, dar cu un orizont de randament pe 2-3 ani. (2) La P/E 24x și EV/EBITDA 16x, acțiunea nu este „ieftină” — dar nici nu este supraevaluată pentru o companie cu marjă operațională de 46%, ROE de 35% și creștere organică de 18%.

Bilanțul de tip „fortăreață” ($38 mld. net cash, D/E de 0,10x) oferă un buffer semnificativ de siguranță. Politica de alocare a capitalului echilibrată (38% din profit returnat prin dividende + buyback) completează profilul de investiție.

Concluzie: Microsoft este un candidat solid pentru portofoliile orientate pe creștere de calitate (quality growth). Evaluarea curentă integrează deja o parte din optimismul AI, dar vizibilitatea excepțională a veniturilor contractate și eficiența operațională justifică un premium moderat. Pentru investitori cu orizont pe termen mediu-lung (2-5 ani), corecția YTD de ~15% poate reprezenta un punct de intrare atractiv.

⚠️ Disclaimer: Acest articol are scop exclusiv informativ și educațional și nu constituie o recomandare de investiții. Informațiile prezentate sunt bazate pe datele financiare publice raportate de Microsoft Corp. în earnings release-ul Q3 FY2026 (trimestrul încheiat la 31 martie 2026). Autorul poate deține sau poate achiziționa instrumente financiare menționate în acest articol. Orice decizie de investiție trebuie luată pe baza propriei analize și, de preferință, după consultarea unui consilier financiar autorizat. Performanțele trecute nu garantează rezultatele viitoare.

📎 Sursa datelor: Microsoft Earnings Release Q3 FY2026 · Prețul acțiunii la data analizei: $412,42 (pre-market, 15 mai 2026) · Capitalizare: $3,04T · Shares float: 7,31 mld.

Ti-a placut acest articol?

Ti-a placut acest articol?

Susține activitatea Financial Market.

Contribuția lunară poate fi anulată în orice moment folosind link-ul din email.