Bayer AG
XETRA: BAYN | Sector: Farmaceutic & Agrochimie | Leverkusen, Germania
Acțiunile Bayer AG (XETRA: BAYN) au reacționat puternic pozitiv la rezultatele financiare din primul trimestru al anului 2026, publicate marți, 12 mai. Cotația a urcat cu aproximativ 6% în ședința de tranzacționare de la Frankfurt, de la un nivel de circa €37 la peste €39,50 în cursul zilei, pe fondul unor rezultate care au depășit semnificativ așteptările analiștilor. Profitul core pe acțiune (EPS) de €2,71 a bătut consensul de €2,28, reprezentând o surpriză pozitivă de aproape 19%. Miercuri, 13 mai, acțiunea se tranzacționa la €38,62, în creștere cu 0,47%, consolidând câștigurile din ziua precedentă. Pe un orizont de un an, acțiunile Bayer înregistrează un avans de peste 53%.
Venituri și profitabilitate la nivel de grup
Veniturile totale ale grupului Bayer au fost de €13,405 miliarde în T1 2026, în scădere cu 2,4% pe bază raportată, dar în creștere cu 4,1% pe bază ajustată la cursul valutar și portofoliu. Diferența se datorează unui efect valutar negativ de €886 milioane, de aproape 16 ori mai mare decât în T1 2025 (€55 mil.), reflectând deprecierea semnificativă a mai multor valute față de euro.
EBITDA înainte de elemente speciale a crescut cu 9,0%, ajungând la €4,453 miliarde, cu o marjă de 33,2% — în creștere de la 29,7% în T1 2025. Profitul net atribuibil acționarilor a explodat la €2,763 miliarde (+112,7%), față de €1,299 mld. în T1 2025, beneficiind de câștiguri speciale nete de €324 mil. (față de pierderi speciale de €587 mil. anul trecut), în principal din vânzarea brandului global Avelox™ pentru €250 mil.
EBIT înainte de elemente speciale a avansat cu 10,1% la €3,204 miliarde, iar profitul core pe acțiune a crescut cu 12,9% la €2,71, depășind semnificativ estimarea de €2,28.
Crop Science — Motorul creșterii
Divizia Crop Science a generat venituri de €7,558 miliarde (+6,8% ajustat), reprezentând peste jumătate din cifra de afaceri a grupului. Performanța a fost alimentată de segmentul Soybean Seed & Traits, ale cărui vânzări s-au mai mult decât dublat (+106,3% ajustat), de la €522 mil. la €972 mil., în urma rezolvării unui acord de licențiere cu Corteva în valoare de 525 mil. USD (€448 mil.) și a revenirii etichetei dicamba în SUA. Segmentul Corn Seed & Traits a crescut cu 7,1% la €3,151 mld., beneficiind de volume mai mari în toate regiunile.
Pe partea negativă, afacerea cu erbicide a scăzut cu 10,2%, produsele pe bază de glifosat coborând cu 15,1%. Fungicidele au scăzut cu 10,7%, iar insecticidele cu 8,3%, reflectând un mediu de piață dificil, în special în America Latină.
EBITDA înainte de elemente speciale la Crop Science a urcat cu 17,9% la €3,014 miliarde, cu o marjă impresionantă de 39,9% (+6,2 pp), susținută de creșterea vânzărilor și de reducerea costurilor de producție prin programele de eficientizare.
Pharmaceuticals — Nubeqa și Kerendia compensează declinul Xarelto
Vânzările diviziei Pharmaceuticals au fost de €4,249 miliarde (-0,5% ajustat), reflectând tranziția portofoliului între produsele vechi și cele noi. Cel mai dinamic produs a fost Nubeqa™ (tratament oncologic), ale cărui vânzări au crescut cu 57,1% la €749 mil., devenind cel mai vândut medicament Bayer, depășind Eylea. La rândul său, Kerendia™ (boală cronică de rinichi) a avansat cu 84,2% la €274 mil.
În schimb, Xarelto™ (anticoagulant oral) a scăzut cu 40,4% la €364 mil. din cauza expirării brevetelor și concurenței genericelor, în special în Europa. Eylea™ (oftalmologie) a coborât cu 20,5% la €623 mil., deși versiunea 8 mg cu intervale extinse de tratament reprezintă deja 46% din vânzările totale Eylea.
EBITDA înainte de elemente speciale la Pharma a scăzut cu 7,5% la €1,242 miliarde, afectată de cheltuieli mai mari de vânzare pentru lansarea Lynkuet™, Nubeqa și Kerendia, un efect valutar negativ de €77 mil. și investiții R&D mai ridicate.
Consumer Health — Creștere modestă pe nutriție și dermatologie
Divizia Consumer Health a generat venituri de €1,491 miliarde (+5,3% ajustat). Categoriile Nutritionals (+12,5%) și Dermatology (+9,6%) au condus creșterea, în timp ce Allergy & Cold a stagnat, iar Digestive Health a scăzut cu 4,2%. EBITDA înainte de elemente speciale a fost de €337 mil. (-1,5%), cu o marjă de 22,6%.
Free cash flow și datoria netă
Free cash flow-ul a fost negativ, la -€2,320 miliarde, deteriorat față de -€1,528 mld. în T1 2025. Principala cauză: plățile de €2,002 miliarde pentru rezolvarea litigiilor, în special cele legate de PCB și glifosat (Roundup™), inclusiv €432 mil. plătite într-un fond fiduciar pentru class settlement-ul privind reclamațiile legate de glifosat. Excluzând aceste plăți, free cash flow-ul ar fi fost de -€318 mil., semnificativ îmbunătățit față de -€1,462 mld. în anul anterior.
Datoria financiară netă a urcat la €32,5 miliarde de la €29,8 mld. la finele anului 2025, dar a scăzut cu 5,1% față de martie 2025 (€34,3 mld.). Bayer a semnat și o facilitate bancară de 8 mld. USD în februarie, cu scadență la un an plus opțiuni de extensie.
Litigii, achiziții și strategie
Pe frontul litigiilor, Bayer a obținut un class settlement preliminar în martie 2026 pentru reclamațiile Roundup™ legate de limfomul non-Hodgkin (NHL), cu plăți anuale descrescătoare pe o perioadă de până la 21 de ani, totalizând maxim 7,25 mld. USD. Clasa acoperă persoanele expuse la Roundup™ care primesc un diagnostic de NHL într-o perioadă de 16 ani de la data efectivă a acordului. Termenul limită pentru opt-out este 4 iunie 2026.
Pe partea strategică, Bayer a anunțat în mai achiziția Perfuse Therapeutics (SUA), o companie biofarmaceutică specializată în boli oculare ischemice, pentru o valoare totală potențială de până la 2,45 mld. USD (plată inițială de 300 mil. USD plus milestone-uri). De asemenea, Kerendia™ a obținut aprobarea UE pentru tratamentul insuficienței cardiace, iar contrastul MRI gadoquatrane (Ambelvist™) a fost aprobat în Japonia.
Restructurare și personal
Grupul Bayer a redus numărul de angajați cu 3,4%, la 87.757 de la 90.885 în martie 2025. Cheltuielile cu personalul au scăzut cu 7,1% la €2,811 mld. CEO-ul Bill Anderson a menționat că până în prezent au fost eliminate aproximativ 14.000 de locuri de muncă ca parte a restructurării DSO (Dynamic Shared Ownership), care a redus straturile ierarhice și a eliminat rolurile de management intermediar.
Comparație T1 2026 vs. T1 2025
| Indicator | T1 2025 | T1 2026 | Variație |
|---|---|---|---|
| Venituri totale | €13,738 mld. | €13,405 mld. | -2,4% |
| Venituri (Fx & p adj.) | — | — | +4,1% |
| EBITDA bsi | €4,085 mld. | €4,453 mld. | +9,0% |
| Marjă EBITDA bsi | 29,7% | 33,2% | +3,5 pp |
| Core EPS | €2,40 | €2,71 | +12,9% |
| Profit net | €1,299 mld. | €2,763 mld. | +112,7% |
| Free cash flow | -€1,528 mld. | -€2,320 mld. | -51,8% |
| Datorie financiară netă | €34,255 mld. | €32,518 mld. | -5,1% |
Perspectivele pentru 2026
Bayer și-a confirmat perspectivele ajustate la cursul valutar pentru anul 2026. La cursurile din 31 martie, compania estimează venituri de €44,5–46,5 mld., EBITDA înainte de elemente speciale de €9,4–9,9 mld. și un core EPS de €4,10–4,60. Free cash flow-ul (excluzând plățile pentru litigii) este estimat la €2,0–3,0 mld., iar datoria financiară netă la finele anului la €32–33 mld. CFO-ul Wolfgang Nickl a subliniat: „Reiterăm perspectivele la cursuri constante pentru anul 2026, în timp ce continuăm să monitorizăm dinamica geopolitică.”
Bayer a livrat un trimestru puternic, cu rezultate care au depășit așteptările pe toate indicatorii cheie. Crop Science rămâne motorul de creștere, alimentat de acordul de licențiere cu Corteva și de revenirea dicambei. Nubeqa și Kerendia demonstrează că tranziția portofoliului farmaceutic avansează, deși declinul Xarelto și Eylea rămâne un obstacol structural. Principala provocare rămâne datoria netă de €32,5 mld. și litigiile masive legate de glifosat — class settlement-ul de până la $7,25 mld. va fi urmat cu atenție de investitori. Cu o creștere de 53% în ultimul an, piața pare să fi început să recompenseze progresul de restructurare inițiat de CEO-ul Bill Anderson.
Bayer AG este listată la Bursa de la Frankfurt — XETRA (BAYN). Datele financiare prezentate provin din raportul trimestrial publicat de companie pe 12 mai 2026. Investițiile în instrumente financiare implică riscuri, inclusiv pierderea parțială sau totală a capitalului investit. Consultați un consilier financiar autorizat înainte de a lua decizii de investiții.



