BET
30090.61
0.25%
BET-TR
70464.85
0.25%
BET-FI
103088.87
0.02%
BETPlus
4355.03
0.25%
BET-NG
2267.87
0.04%
BET-XT
2587
0.21%
BET-XT-TR
5922.16
0.21%
BET-BK
5781.29
-0.15%
ROTX
67932.34
0.22%

Acțiunea Zilei: Agroland Business System, Cifra de afaceri +8%, EBITDA +22%, iar formatul MEGA crește cu 16% în T1 2026 — cât valorează cel mai integrat grup agri-food de pe BVB?

Autor: Andrei Radu
10 min

Acțiunea Zilei
AeRO Premium

Agroland Business System

BVB: AG • Sector: Retail Agricol / Food / Agribusiness • SMT-AeRO Premium

1,55 RON
Capitalizare: 139,5 mil. RON
EV: 285,4 mil. RON

PER (FY2025)
13,6x
Ann. T1: 10,6x

EV/EBITDA
6,6x
Anualizat T1 2026

P/BV
1,70x
BVPS: 0,91 RON

P/Sales
0,36x
EV/Sales: 0,74x

EV/EBIT
9,2x
Anualizat T1 2026

EPS (FY2025)
0,114 RON
Ann. T1: 0,147 RON

Dividend
0 RON
Profit reinvestit 100%

Dat. netă/EBITDA
3,4x
Gearing: 182%

Notă metodologică: BVB afișează PER 25,44x și P/BV 2,96x — acești indicatori sunt calculați pe baza situațiilor financiare individuale (entitatea-mamă). Indicatorii din această analiză sunt calculați pe baza situațiilor financiare consolidate, care includ toate cele trei divizii (Retail, Food, Agribusiness). Multiplii anualizați extrapolează performanța T1 2026 la un an întreg.


I. Evoluția rezultatelor financiare

Rezultate consolidate T1 2026 vs. T1 2025 (neauditate)

Indicator (RON) T1 2025 T1 2026 Δ%
Cifra de afaceri 89,3 mil. 96,5 mil. +8%
— Producția vândută 31,3 mil. 45,0 mil. +44%
— Venituri din mărfuri 62,0 mil. 53,9 mil. −13%
EBITDA 8,9 mil. 10,8 mil. +22%
Rezultat operațional 6,7 mil. 7,7 mil. +15%
Rezultat financiar (2,7 mil.) (3,1 mil.) −15%
Profit net 3,0 mil. 3,3 mil. +8%

Agroland a livrat un prim trimestru solid, cu cifra de afaceri consolidată în creștere cu 8% la 96,5 milioane lei, într-un context macroeconomic dificil — consumul privat din România a intrat în teritoriu negativ, iar comerțul cu amănuntul la produse nealimentare a scăzut cu 8,3% la nivel național. Motorul principal al creșterii a fost Divizia Food, unde veniturile din producția vândută (ouă de consum, furaje, petfood) au explodat cu 44%, compensând integral declinul de 13% al veniturilor din vânzarea de mărfuri. EBITDA a crescut cu 22% la 10,8 milioane lei, iar marja EBITDA s-a extins de la 9,9% la 11,2%, semnalând un efect de levier operațional favorabil pe măsură ce producția proprie câștigă pondere în mixul de venituri. Profitul net a avansat mai modest (+8%), limitat de creșterea cu 15% a cheltuielilor financiare — efect al dobânzilor variabile pe creditele care finanțează expansiunea.

II. Marje de profitabilitate

Evoluția marjelor T1 2025 → T1 2026

Marja EBITDA
11,2%
T1 2025: 9,9% ▲ +1,3pp

Marja Operațională
8,0%
T1 2025: 7,5% ▲ +0,5pp

Marja Netă
3,4%
T1 2025: 3,4% → stabilă

Marginile operaționale s-au extins vizibil în T1 2026, în ciuda unui mediu macroeconomic advers. Marja EBITDA a avansat de la 9,9% la 11,2%, iar marja operațională de la 7,5% la 8,0% — semn că ponderea crescândă a producției proprii (ouă, furaje, petfood) în mixul de venituri generează un efect de levier pozitiv. Marja brută pe segmentul de mărfuri s-a menținut la 33,6%, iar cheltuielile cu personalul au crescut cu 33% (salariul mediu + creșterea numărului de angajați de la 493 la 585), în timp ce cheltuielile cu amortizarea au urcat cu 42% ca efect al investițiilor finalizate. Marja netă a rămas stabilă la 3,4%, costul financiar ridicat (dobânzi +15%) absorbind integral câștigul operațional suplimentar.

III. Profilul companiei

Cele trei verticale ale Grupului Agroland

Agroland Business System, fondată în 2009 la Timișoara de antreprenorul Horia Cardoș, este cel mai mare grup integrat de retail agricol, producție alimentară (ouă de consum) și agribusiness din România. Compania este listată pe segmentul AeRO Premium al BVB din martie 2021 și operează prin trei verticale strategice complementare: Agroland Retail (257 de magazine la nivel național — 40 în format MEGA și 217 tradiționale), Agroland Food (platforma avicolă Mihăilești cu 300.000 găini ouătoare cage-free, ferma BIO din Olt, fabrica de ouă lichide Caransebeș și complexul Avirom) și Agroland Agribusiness (distribuție inputuri agricole, fabrici de furaje la Ișalnița și Caransebeș, stație de procesare semințe).

Modelul integrat pe trei verticale permite Grupului să funcționeze ca un ecosistem: fermele produc ouă și furaje, rețeaua de retail le distribuie către consumatorul final, iar divizia agribusiness furnizează inputuri fermierilor și valorifică cerealele în fabricile proprii de furaje. Această integrare verticală generează sinergii de cost, trasabilitate completă și o reziliență dovedită în T1 2026, când verticala Food (+74% CA) a compensat presiunea macro asupra retailului tradițional (-8% SSS). Recent, Agroland a continuat expansiunea rețelei MEGA, transformând magazinele din Drobeta-Turnu Severin și Balotești în format MEGA — parte a inițiativei Agroland New Retail care vizează modernizarea întregii rețele.

IV. Indicatori operaționali pe divizii

Performanța T1 2026 pe cele trei verticale

🏪 Agroland Retail

Magazine
257
40 MEGA + 217 trad.
Clienți T1
0,7 mil.
+3% YoY
SSS MEGA
+16%
14,3 mil. lei
SSS Tradițional
−8%
12,9 mil. lei

🥚 Agroland Food

Găini ouătoare
300K
cage-free & BIO
Ouă vândute T1
29,1 mil.
+40% YoY
CA Food
28,8 mil.
+74% YoY
Preț mediu/ou
0,99 lei
+25% YoY

🌾 Agroland Agribusiness

Furaje produse T1
7.632 t
+6% YoY
Fermieri facturați
253
−13% YoY
CA Inputuri
11,8 mil.
−26% YoY

Contrastul dintre divizii spune povestea trimestrului: Food este motorul de creștere al Grupului — veniturile au explodat cu 74%, impulsionate de cele 300.000 de găini ouătoare care ating treptat potențialul maxim, combinat cu un preț al oului cu 25% mai mare YoY. Platforma Mihăilești a vândut 29,1 milioane de ouă (+40%), iar recent Compania a obținut autorizarea CEISD pentru o nouă platformă avicolă care va adăuga 600.000 de găini și ~170 milioane ouă/an (investiție de ~20 mil. EUR, finanțată 75% prin credit BEI). Retail a arătat o performanță contraciclică: magazinele MEGA au crescut cu 16% și au atras 14% mai mulți clienți, în timp ce rețeaua tradițională a scăzut cu 8%, în linie cu declinul mediei naționale. Vânzările nete totale (incluzând francizele) au ajuns la 53,2 milioane lei. Agribusiness a fost segmentul cel mai afectat de contextul macro — dificultățile financiare ale fermierilor au redus baza de clienți cu 13%, iar eliminarea tradingului de cereale din consolidare a diminuat veniturile din inputuri cu 26%.

Aceasta este prima parte a analizei. În continuare, vom analiza randamentele capitalului (ROE, ROA, ROCE), structura bilanțului și leverage-ul, eficiența capitalului de lucru, indicatorii specifici sectorului (retail + agri-food), programul investițional masiv al Agroland, catalizatorii și riscurile investiției, precum și verdictul final cu o sinteză a evaluării.

V. Randamentele capitalului

ROE, ROA și ROCE — anualizate pe baza T1 2026

ROE (anualizat)
16,7%
FY2025: ~13,6%
ROA (anualizat)
4,3%
Activ mediu: 310 mil.
ROCE (anualizat)
22,3%
Capital angajat: 139 mil.

Randamentele capitalului reflectă un model de afaceri care generează rentabilitate solidă în ciuda gradului ridicat de leverage. ROE-ul anualizat de 16,7% (în creștere față de ~13,6% pe FY2025) este amplificat de structura de finanțare, dar ROCE-ul de 22,3% confirmă că activele productive ale Grupului generează randamente peste costul capitalului. ROA-ul de 4,3% — modest în termeni absoluți — reflectă profilul unui grup asset-heavy, cu ferme avicole, fabrici de furaje și o rețea de retail cu stocuri semnificative. Pe măsură ce investițiile din 2025 (Mihăilești, Avirom, ferma BIO) ating capacitatea integrală, aceste metrici ar trebui să se îmbunătățească structural.

VI. Bilanț și leverage

Structura activelor și datoriilor la 31.03.2026

Indicator (RON) 31.12.2025 31.03.2026 Δ%
Active imobilizate 142,0 mil. 142,3 mil. ~0%
Active circulante 141,3 mil. 194,3 mil. +38%
— Stocuri 84,5 mil. 113,0 mil. +34%
— Creanțe 52,9 mil. 78,2 mil. +48%
— Cash 3,8 mil. 3,1 mil. −20%
TOTAL ACTIV 283,8 mil. 336,7 mil. +19%
Datorii curente 148,7 mil. 197,8 mil. +33%
Datorii pe termen lung 59,1 mil. 56,9 mil. −4%
Capitaluri proprii 75,9 mil. 82,0 mil. +8%

Lichiditate curentă
0,98x
Sezonier — stocuri maxime
Lichiditate rapidă
0,41x
Stocuri = 58% active circ.
Acoperire dobânzi
2,9x
EBIT / dobânzi T1
Rata capitaluri proprii
24,4%
Equity / Total activ

Bilanțul la 31 martie 2026 reflectă sezonalitatea puternică a activității: activele totale au urcat cu 19% într-un singur trimestru la 336,7 milioane lei, în principal din cauza acumulării de stocuri (+34%, la 113 milioane lei) în pregătirea sezonului de primăvară și a creșterii creanțelor (+48%, la 78,2 milioane lei). Această dinamică este finanțată predominant prin datorii către furnizori (91,7 milioane lei, +94%) — un efect tipic de sezonalitate, nu de deteriorare structurală. Datoria financiară totală (credite bancare + obligațiuni + leasing) se ridică la 149 milioane lei, relativ stabilă față de finalul anului 2025, iar datoria netă la 145,9 milioane lei. Obligațiunile AAB26 (10 milioane lei), scadente în august 2026, vor necesita refinanțare sau rambursare din fluxurile de numerar ale sezonului. Lichiditatea curentă de 0,98x este sub pragul de 1x, dar reflectă strict sezonalitatea T1 — în T2 și T3, când stocurile se transformă în vânzări și creanțele se încasează, acest indicator se normalizează. Gradul de îndatorare la capitalul angajat (41%) rămâne la un nivel gestionabil, în special având în vedere că datoriile pe termen lung sunt contractate pentru finanțarea investițiilor productive cu durată lungă de viață.

VII. Eficiența capitalului de lucru

Cash Conversion Cycle și indicatori de eficiență

DSO
73 zile
Creanțe / CA zilnică
DIO
170 zile
Stocuri / Cost zilnic
DPO
138 zile
Furnizori / Cost zilnic
CCC
105 zile
DSO + DIO − DPO

Cash Conversion Cycle-ul de 105 zile este ridicat, dar se explică prin combinația a două activități cu cicluri lungi: retailul agricol (stocuri sezoniere — semințe, echipamente, produse de grădinărit se acumulează în T1 pentru vânzarea din T2-T3) și producția avicolă (ciclul biologic al găinilor necesită stocuri de materii prime și efective avicole pe termen lung). DIO-ul de 170 de zile reflectă tocmai acest vârf sezonier — la finalul T2 și T3, când stocurile se vând, acest indicator scade semnificativ. DPO-ul de 138 de zile arată o putere bună de negociere cu furnizorii, iar creșterea de 94% a datoriilor comerciale la 91,7 milioane lei reflectă exact această logică: Agroland plătește furnizorii după ce vinde stocul — un model sănătos de finanțare a capitalului de lucru. DSO-ul de 73 de zile este mai ridicat decât media retailului tradițional, dar include creanțele din vânzarea de ouă către distribuitori și fermieri, categorii cu termene de plată mai lungi decât retail-ul B2C.

VIII. Indicatori specifici — Retail & Agri-Food

Metrici operaționale pentru un grup integrat pe trei verticale

Venituri / Magazin (ann.)
1,50 mil.
CA anualizată / 257 magazine
Venituri / Angajat (ann.)
660 mii
585 angajați mediu T1
Marja brută mărfuri
33,6%
Net de reduceri acordate/primite
Cheltuieli personal / CA
13,6%
13,1 mil. lei T1 (+33% YoY)
Val. medie bon fiscal
79 lei
All stores (−2% YoY)
Producția vândută / CA
46,7%
T1 2025: 35,0% ▲ +11,7pp

Indicatorii sectoriali scot în evidență o transformare structurală în modelul de business al Agroland. Cel mai important semnal: ponderea producției vândute în cifra de afaceri a urcat de la 35% la 46,7% — Grupul devine din ce în ce mai mult un producător (ouă, furaje, petfood) și din ce în ce mai puțin un simplu retailer de mărfuri terțe. Această migrare a mixului de venituri este favorabilă marjelor: producția proprie generează marje brute superioare revânzării de mărfuri, ceea ce explică expansiunea marjei EBITDA de la 9,9% la 11,2%. Venitul per magazin anualizat de 1,50 milioane lei este modest, dar reflectă mixul între magazine MEGA (revenue per store semnificativ mai mare) și magazine tradiționale de dimensiuni mici. Valoarea medie a bonului fiscal a scăzut ușor la 79 lei (−2%), dar numărul total de clienți a crescut cu 3%, sugerând un trafic în creștere.

IX. Programul investițional

CAPEX și proiectele strategice în derulare

CITESTE SI:  Acțiunea zilei: DN Agrar - Profit +65%, EBITDA +37% — Cea mai mare companie de pe AeRO își confirmă potențialul

CAPEX-ul din T1 2026 (0,5 milioane lei) este atipic de scăzut — un efect al timing-ului, nu al unei schimbări de strategie. În FY2025, Grupul a investit masiv: 44,7 milioane lei (CAPEX/Revenues ~12,5%), cea mai mare parte alocată platformei avicole Mihăilești, fabricilor de furaje și rețelei de retail. Proiectele strategice în diferite stadii de implementare sunt:

🏗️ Noua platformă avicolă Mihăilești

+600.000 găini ouătoare, ~170 mil. ouă/an. Investiție ~20 mil. EUR (75% credit BEI, 25% surse proprii). Finalizare hale: finalul 2027, capacitate integrală: 2028. Autorizare CEISD obținută în mai 2026.

☀️ Capacități fotovoltaice 1,62 MW

Granturi de ~5 mil. lei pentru 3 centrale la Mihăilești (1,32 MW) + 1 la Ișalnița (300 kW). Operaționalizare: S2 2026. Vor acoperi aproape integral necesarul energetic al fermelor și fabricilor.

🥚 Fabrica de ouă lichide Caransebeș

Ultima fază de amenajare — urmează montarea echipamentelor. Va deservi segmentul HoReCa și industria alimentară, diversificând baza de clienți și valorificând ouăle sub-standard.

🏪 Expansiune Retail — Agroland New Retail

5 noi magazine MEGA deschise în T1 2026 + post-perioadă. Transformarea magazinelor tradiționale în format MEGA (Drobeta-Turnu Severin, Balotești). Ținta: modernizarea întregii rețele.

X. Politica de dividend

Profitul integral reinvestit în expansiune

AGOA din 29 aprilie 2026 a aprobat repartizarea profitului net individual FY2025 (7,32 milioane lei) astfel: 474.928 lei pentru rezerve legale și 6.844.512 lei ca profit nerepartizat, cu scopul de a fi reinvestit în dezvoltarea Companiei. Agroland nu distribuie dividend — întregul profit este canalizat către finanțarea programului investițional (noua platformă Mihăilești, expansiunea MEGA, integrarea Avirom). Această politică este consecventă cu strategia de creștere a Grupului și cu faza de expansiune în care se află. Pentru un investitor orientat către venit, Agroland nu este o alegere potrivită; pentru un investitor orientat către aprecierea capitalului pe termen mediu, reinvestirea la ROCE de 22,3% este mai eficientă decât distribuirea unor dividende modeste.



XI. Catalizatori vs. riscuri

✅ Catalizatori de creștere

Triplarea capacității de ouă

Noua platformă Mihăilești (+600K găini) va tripla capacitatea de producție la 900K găini ouătoare. La prețul actual per ou, ar însemna venituri suplimentare estimate de ~170 mil. lei/an la capacitate integrală (2028).

Transformarea mixului de venituri

Producția proprie a urcat la 47% din CA (de la 35% YoY). Continuarea acestui trend crește marjele structurale și reduce dependența de revânzarea de mărfuri cu adaos scăzut.

Formatul MEGA — creștere contraciclică

+16% SSS chiar într-o piață de consum în contracție. Formatul atrage clientul urban/periurban — segment în creștere demografică. Inițiativa New Retail accelerează tranziția.

Reducerea costurilor energetice

Capacitățile fotovoltaice de 1,62 MW (finanțate prin granturi de ~5 mil. lei) vor acoperi aproape integral necesarul energetic al fermelor și fabricilor, reducând expunerea la volatilitatea prețului energiei.

⚠️ Riscuri principale

Leverage ridicat

Net Debt/EBITDA de 3,4x și gearing de 182% plasează Grupul într-o zonă de risc financiar ridicat. Obligațiunile AAB26 (10 mil. lei) scadente în august 2026 adaugă o presiune de refinanțare pe termen scurt.

Concentrare pe ouă de consum

Categoria Food (30% din CA) depinde de un singur produs — ouăle. Prețul oului a crescut cu 25% YoY, dar o normalizare a prețurilor sau un eveniment sanitar (gripă aviară) ar afecta semnificativ profitabilitatea.

Execuție — risc de supraexpansiune

Grupul derulează simultan: expansiune retail, nouă platformă avicolă (20 mil. EUR), integrarea Avirom, fabrica de ouă lichide, consolidarea agribusiness. Riscul de execuție și de dispersie a resurselor manageriale este real.

Lichiditate bursieră redusă

Acțiunea AG se tranzacționează pe AeRO Premium (SMT), cu volume zilnice reduse. Acordul de Market Maker cu Tradeville (din feb. 2026) poate ameliora parțial, dar spread-ul rămâne o barieră pentru investitorii instituționali.

Verdict

La prețul curent de 1,55 lei, Agroland se tranzacționează la multipli atrăgători: PER 13,6x pe FY2025 consolidat (sau 10,6x anualizat pe ritmul T1), EV/EBITDA 6,6x, P/BV 1,70x și un P/Sales de doar 0,36x — evaluare care sugerează că piața încorporează parțial riscurile, dar nu reflectă integral potențialul de creștere al Diviziei Food.

Teza de investiție se bazează pe transformarea Agroland dintr-un retailer de mărfuri terțe într-un producător integrat de ouă cu marje structuralmente superioare. Producția proprie a urcat deja la 47% din CA (de la 35% YoY), iar aprobarea noii platforme Mihăilești (+600K găini, ~170 mil. ouă/an) promite o triparare a capacității de producție până în 2028. La prețuri curente de ~1 leu/ou, aceasta ar putea adăuga venituri comparabile cu întreaga cifră de afaceri actuală a Grupului.

Principalul risc este leverage-ul: Net Debt/EBITDA de 3,4x, gearing de 182%, iar noua investiție de ~20 mil. EUR va adăuga datorie suplimentară (75% credit BEI). Acoperirea dobânzilor de 2,9x lasă un tampon modest, iar scadența obligațiunilor AAB26 (10 mil. lei, august 2026) adaugă presiune pe termen scurt. Grupul nu distribuie dividend, ceea ce este logic pentru o companie în această fază de expansiune, dar limitează baza de investitori interesați.

Agroland este, în esență, un pariu pe execuția cu succes a unui plan ambițios de integrare verticală într-un sector cu bariere naturale de intrare (licențe sanitare, cicluri biologice, logistică rece). ROE-ul de 16,7% și ROCE-ul de 22,3% demonstrează că activele existente generează randamente atractive, iar formatul MEGA (+16% SSS într-o piață în contracție) confirmă relevanța strategiei de retail. Cu toate acestea, profilele de risc financiar și de execuție sunt ridicate, iar lichiditatea bursieră redusă rămâne o constrângere reală. Este o companie de urmărit cu atenție — momentul de inflexiune (noua platformă operațională, deleveraging post-investiție) ar putea genera o re-evaluare semnificativă.

Disclaimer: Acest articol are caracter informativ și educațional și nu reprezintă o recomandare de investiție. Indicatorii prezentați sunt calculați pe baza situațiilor financiare consolidate interimare la 31 martie 2026 (neauditate) și a prețului de tranzacționare din data de 12.05.2026. Multiplii anualizați extrapolează performanța T1 2026 la un an întreg și pot diferi de rezultatele anuale efective. Investitorii trebuie să își facă propria analiză și să consulte un consultant financiar înainte de a lua orice decizie de investiție. Autorii și platforma financialmarket.ro nu își asumă responsabilitatea pentru deciziile de investiții luate pe baza acestui material.

Ti-a placut acest articol?

Ti-a placut acest articol?

Susține activitatea Financial Market.

Contribuția lunară poate fi anulată în orice moment folosind link-ul din email.