BET
34344.32
0.75%
BET-TR
82773.06
0.74%
BET-FI
113116.19
-0.12%
BETPlus
4972.15
0.78%
BET-NG
2609.97
0.62%
BET-XT
2954.66
0.7%
BET-XT-TR
6948.66
0.69%
BET-BK
6605.41
0.75%
ROTX
77422.25
0.73%

Acțiunea zilei: One United Properties, acțiunea se tranzacționează la jumătate din valoarea activelor sale

Autor: Andrei Radu
5 min
ACȚIUNEA ZILEI
Bursa de Valori București · Segment Premium

One United Properties

Profitul semestrial a scăzut cu 68%, dar aproape integral din cauza unui decalaj contabil, nu al fundamentelor. Iar prețul stă la 0,54 din activul net. Radiografie completă a S1 2026.

ONE · ROJ8YZPDHWW8
One United Properties
33,30 lei
▼ 0,89%

Capitalizare
3,68 mld lei
la ultimul preț (33,30)
Nr. acțiuni
110,5 mil.
listată din 12.07.2021
Interval 52 săpt.
25,90–36,00
preț mediu zi: 33,35

0,54
Preț / VAN
Un discount de circa 46% față de activul net
Conducerea evaluează activul net (VAN) la 61,91 lei pe acțiune. La 33,30 lei, piața plătește aproximativ jumătate. Întrebarea articolului: e o oportunitate temporară sau scepticism justificat?

One United Properties este cel mai mare dezvoltator și investitor imobiliar listat la Bursa de Valori București, cu un portofoliu concentrat pe rezidențial premium și birouri în zone centrale din capitală. Modelul are două motoare: vânzarea de locuințe și clădiri (venituri ciclice) și un portofoliu de proprietăți destinate închirierii care produce venituri recurente și stabile.

Rezultatele pe primul semestru din 2026 arată, la prima vedere, alarmant: cifra de afaceri în scădere cu 47%, iar profitul net cu 68%. Însă majoritatea acestei prăbușiri nu vine din cererea reală, ci dintr-un decalaj de recunoaștere contabilă generat de o modificare legislativă intrată în vigoare în decembrie 2025. Este exact tipul de situație în care cifrele raportate și realitatea economică sunt opuse — și în care un investitor are nevoie de indicatorii potriviți pentru a le separa.

De ce arată atipic semestrul unu din 2026

Conform standardului IFRS 15, veniturile din vânzarea de locuințe se recunosc doar la semnarea antecontractului. Noul cadru legislativ din România a introdus etape administrative suplimentare (cadastrale) înaintea acestei semnături, ceea ce a împins recunoașterea unei părți importante din vânzări în perioade viitoare — în principal în 2027. Cererea și încasările au continuat; doar momentul contabil s-a mutat.

Profit net raportat (IFRS)
79,2 mil. lei
−68% față de S1 2025
Profit net „la nivel comparabil”
178,1 mil. lei
−28%, excluzând decalajul temporar

Cifrele „comparabile” sunt estimări ilustrative ale conducerii, nu informații financiare IFRS. Diferența de ~99 mil. lei reprezintă profit amânat, așteptat să fie recunoscut ulterior.

În partea a doua analizăm evaluarea completă — de ce P/NAV și P/BV spun mai mult decât PER-ul de 14,39, cum arată indicatorii specifici unui dezvoltator imobiliar (LTV, randamentul chiriilor, acoperirea dobânzii), portofoliul de proiecte de 1,53 miliarde de euro și riscurile care justifică prudența pieței.

Rezultatele S1 2026 pe scurt

Pe partea recurentă, afacerea a rezistat: veniturile din chirii au crescut cu 3%, iar venitul net din chirii cu 6%. Prăbușirea vine din segmentul rezidențial, unde recunoașterea veniturilor a fost amânată de noul cadru legislativ.

Cifra de afaceri
440,3 mil. lei
−47% · comparabil 742,5 mil. (−10%)
EBITDA
157,2 mil. lei
−53% · comparabil 274,9 mil. (−18%)
Venit net din chirii
56,8 mil. lei
+6% · venituri recurente stabile
Câștiguri investiții imobiliare
104,1 mil. lei
≈ 66% din EBITDA · în mare parte non-cash

Atenție la calitatea profitului: peste jumătate din EBITDA provine din reevaluarea investițiilor imobiliare (câștiguri contabile, fără intrare de numerar). Marja netă a vânzărilor rezidențiale a rămas solidă, la 25,8%.

Evaluare: acțiunea față de activul net

Pentru un dezvoltator imobiliar, PER-ul este un punct slab: profitul e volatil de la un semestru la altul, iar anul acesta e distorsionat de decalajul contabil. Reperul corect este raportarea prețului la valoarea activelor. Trei prețuri de referință pentru aceeași acțiune:

Preț piață
33,30
lei / acțiune
Valoare contabilă
34,60
lei / acțiune (IFRS)
Valoare activ net (VAN)
61,91
lei / acțiune (conducere)

P/NAV = 0,54
Prețul reprezintă ~54% din valoarea netă a activelor estimată de companie — un discount de circa 46%. VAN se bazează pe valoarea curentă a apartamentelor, terenurilor și clădirilor, minus datoriile.
P/BV = 0,97
Sub valoarea contabilă IFRS. Reținere: raportul BVB folosește capitalurile totale (inclusiv interesele minoritare). Raportat doar la capitalurile atribuibile acționarilor ONE, P/BV urcă spre 1,1.

De ce diferă VAN de valoarea contabilă: bilanțul IFRS păstrează multe active la cost, iar VAN reflectă valoarea de piață estimată a întregului portofoliu (dezvoltări incluse). VAN pe acțiune este calculată de companie pe numărul redus de 105,1 mil. acțiuni (după anularea celor răscumpărate); pe cele 110,5 mil. actuale, VAN/acțiune ar fi ~58,8 lei — discountul rămâne de ordinul a 43–46%.

CITESTE SI:  Acțiunea zilei: OMV Petrom (SNP), +60% într-un an, dar analiștii spun „stop". Mai are combustibil?

Indicatorii care contează pentru un dezvoltator imobiliar

Dincolo de PER și EV/EBITDA, un investitor în imobiliare urmărește levierul, calitatea veniturilor din chirii și capacitatea de a servi datoria. Iată tabloul complet:

LTV (grad de îndatorare)
16,5%
Datorie externă / active sub control. Conservator pentru sector.
Datorie netă
1,52 mld lei
Credite 1,90 mld − numerar 0,37 mld.
Randament NOI (cap rate)
≈ 9,0%
NOI 28,6 mil. € / portofoliu închiriere finalizat 316,9 mil. €.
ICR (acoperirea dobânzii)
2,2x
EBITDA / cheltuieli financiare. Comparabil: 3,8x.
Randament dividend
≈ 2,4%
0,80 lei total 2025 (0,36 + 0,44). BVB arată doar 0,44.
PER (istoric, BVB)
14,39
De interpretat cu prudență (vezi mai jos).

Doi indicatori de bază, de citit cu rezervă
EV/EBITDA: valoarea întreprinderii (capitalizare + datorie netă) este de circa 5,2 miliarde de lei. Multiplul EV/EBITDA nu poate fi însă calculat corect în acest moment: ar avea nevoie de un EBITDA pe 12 luni, iar raportul semestrial nu oferă rezultatul pe an întreg. Dublarea unui singur semestru — deprimat de decalajul contabil și, în același timp, umflat de câștiguri non-cash — ar produce un multiplu înșelător, așa că nu îl raportăm ca cifră. Pentru evaluare rămân relevante P/NAV și randamentul chiriilor.
PER 14,39: este un multiplu istoric. În plus, profitul consolidat al semestrului (79,2 mil. lei) diferă cu peste 130% de cel individual, al companiei-mamă (185,0 mil. lei), umflat de dividendele încasate de la filiale. Un PER calculat pe profitul individual ar arăta radical diferit — motiv în plus să nu ancorați decizia în acest indicator.

Portofoliul, proiectele în derulare și fluxurile contractate

Ceea ce nu apare în profitul semestrial este vizibilitatea asupra numerarului viitor. Aici stă argumentul optimiștilor.

Fluxuri de numerar contractate
445 mil. €
de încasat până în 2029, din contracte semnate.
Valoare brută de dezvoltare (GDV)
1,53 mld €
3.939 de unități în construcție.

Portofoliul de proprietăți destinate închirierii
Suprafață închiriabilă (GLA) 152.000 mp → 195.000 la final de an
Grad de închiriere 95% 93% chiriași mutați
NOI nominal anualizat 28,6 mil. € → 40,5 mil. € la final de an
Durata medie contracte (WAULT) 5,2 ani preț mediu vânzare 3.853 €/mp

Expansiunea internațională a început: prima achiziție de teren în SUA (Tennessee, zona metropolitană Nashville — proiectul One Liberty Pike), iar Miami este identificat drept următoarea piață, cu o primă investiție vizată până la finalul lui 2026.

Riscuri și concluzie

Estimarea conducerii pentru 2026
−15% … −20%
profit net consolidat sub bugetul inițial, prin decalarea recunoașterii spre 2027.
Dependența de infrastructura ANCPI
Atac cibernetic, iulie 2026
Atacul asupra e-Terra a suspendat temporar înregistrările cadastrale, generând un volum de solicitări restante care poate întârzia tranzacțiile.

Concluzia analizei

One United Properties livrează o imagine de manual pentru divergența dintre cifre contabile și realitate economică: profit raportat în cădere cu 68%, dar în cea mai mare parte din cauza unui decalaj de recunoaștere care se va reflecta în 2027, nu a unei deteriorări a cererii. Portofoliul de închiriere crește, marjele rezidențiale rămân solide, levierul este scăzut (LTV 16,5%), iar fluxurile contractate de 445 mil. € oferă vizibilitate.

De cealaltă parte a balanței: discountul de ~46% față de VAN nu s-a închis, semn că piața cere dovezi că profiturile amânate chiar se materializează în 2027 și că riscurile administrative (ANCPI) se disipează. Pentru investitor, întrebarea nu este dacă activele valorează mai mult decât prețul — indicatorii sugerează că da — ci cât durează până când calendarul contabil și cel bursier se reîntâlnesc.

Sursă date: raportul semestrial S1 2026 One United Properties și date Bursa de Valori București (2 septembrie 2026). VAN este o estimare a conducerii, neauditată, nu un indicator IFRS. Acest material are caracter informativ și educativ și nu constituie recomandare de investiții. Autorul nu este consilier financiar; deciziile de investiție vă aparțin.

Ti-a placut acest articol?

Ti-a placut acest articol?

Susține activitatea Financial Market.

Contribuția lunară poate fi anulată în orice moment folosind link-ul din email.