BET
34414.3
-1.03%
BET-TR
82940.24
-1.03%
BET-FI
116199.91
1.85%
BETPlus
4982.72
-1%
BET-NG
2635.26
-0.88%
BET-XT
2966.32
-0.79%
BET-XT-TR
6975.83
-0.8%
BET-BK
6637.53
-0.42%
ROTX
77491.27
-1.13%

Acțiunea zilei: Premier Energy, profitul a scăzut cu 64%, dar EBITDA a urcat cu 27%. Care cifră spune adevărul?

Autor: Andrei Radu
6 min

ACȚIUNEA ZILEI  ·  4 SEPTEMBRIE 2026
Premier Energy
Utilitate integrată: producție regenerabilă, distribuție reglementată și furnizare, în România și Republica Moldova
61,00 lei
simbol PE · BVB · Segment Principal, Cat. Internațională
−0,65%
ședința 04.09

Capitalizare
7,63 mld lei
≈ 1,45 mld €
PER normalizat
19,2x
istoric, 12 luni
EV/EBITDA norm.
11,2x
istoric, 12 luni
Datorie netă/EBITDA
1,5x
raportată
P/BV
2,6x
capital consolidat
Randament dividend
≈ 1,0%
pe baza dist. 2024

Premier Energy a publicat rezultatele pe primul semestru din 2026 și povestea de fond rămâne aceeași: un grup care crește accelerat pe partea de producție regenerabilă și investește masiv, dar ale cărui rezultate raportate sunt greu de citit din cauza deviațiilor tarifare din Republica Moldova. Veniturile normalizate au urcat cu 10%, până la 877 milioane de euro, iar EBITDA normalizată a crescut cu 27%, la 79 de milioane de euro — însă profitul net raportat a scăzut cu 64%, la 22 de milioane de euro. Aceeași companie, două citiri complet diferite ale performanței.

La un preț de 61,00 lei și o capitalizare de circa 7,63 miliarde de lei, acțiunea se tranzacționează la aproximativ 12% sub maximul ultimului an (69,40 lei) și de peste trei ori mai sus decât minimul de 20,20 lei. Întrebarea pentru un investitor nu este dacă afacerea crește — crește vizibil — ci cât plătește azi pentru acea creștere și ce indicatori spun adevărul despre o companie în care jumătate din valoare stă în active care încă nu produc venit. Mai jos reconstruim toți multiplii de la zero și propunem indicatorii cu adevărat relevanți pentru acest tip de afaceri.

Ce găsești în analiza completă
Toți multiplii, reconstruiți
PER istoric, normalizat și pe 2025, EV/EBITDA, P/BV, EV/vânzări — calculați pe bază de 12 luni, cu reconcilierea capitalizării BVB.
Indicatorii sectoriali potriviți
RAB și rentabilitatea reglementată, EBITDA normalizată vs. raportată, datorie netă ajustată, generarea de numerar — dincolo de PER simplu.
Contul de profit și bilanțul
De ce a scăzut profitul cu 64% când EBITDA operațională a crescut, și ce ascunde datoria netă de 231 de milioane de euro.
Riscuri și concluzie
Expunerea la reglementare, la Republica Moldova și la execuția proiectelor — plus verdictul de evaluare la prețul curent.

Cine este Premier Energy și cum face bani

Premier Energy este un grup energetic integrat, cu sediul în Cipru și listat la BVB din mai 2024, care operează pe trei verticale complementare. Cheia pentru a-l înțelege este că cele trei segmente au profiluri de risc și de marjă radical diferite: unul e reglementat și stabil, unul e volatil dar în creștere, iar al treilea rulează volume uriașe la o marjă subțire.

PRODUCȚIE
Energie regenerabilă
Motorul de creștere. 370 MW capacitate deținută (+85% an/an) și 334 GWh produși în S1 (+46%). Aici merge cea mai mare parte a investițiilor.
DISTRIBUȚIE
Rețele reglementate
Ancora stabilă. Distribuție de energie în Rep. Moldova și de gaze în România, cu venituri garantate de o bază de active reglementată (RAB).
FURNIZARE
Energie și gaze
Volume mari, marjă mică. Furnizare de electricitate și gaze; în Rep. Moldova operează cu o marjă reglementată de doar 1% peste costuri.

De reținut: segmentul de furnizare din Republica Moldova recuperează costurile plus o marjă fixă de 1%, dar prețul energiei achiziționate variază puternic. Astfel apar „deviații tarifare” — ani în care compania câștigă peste nivelul permis și ani în care câștigă sub el, urmând să se compenseze ulterior. Exact acest mecanism explică de ce rezultatele raportate sar dintr-un an în altul.

Indicatorii de evaluare la prețul curent

Am reconstruit fiecare multiplu pornind de la datele brute. Pentru profit și EBITDA folosim baza de 12 luni (an fiscal 2025 minus S1 2025 plus S1 2026), fiindcă un raport semestrial singur nu spune întreaga poveste. Toți multiplii de mai jos sunt la prețul curent de 61,00 lei.

19,2x
PER normalizat
profit net norm. 12 luni
22,9x
PER istoric (raportat)
deprimat de decalaj tarifar
14,1x
PER pe 2025
an fiscal complet
11,2x
EV/EBITDA norm.
12 luni
2,6x
P/BV
capital consolidat
0,96x
EV/Vânzări
12 luni
13,5%
ROE normalizat
12 luni
5,5%
ROA
12 luni
Două atenționări de reconciliere
Prima: BVB afișează o capitalizare de 7,67 miliarde lei, calculată la prețul de referință (61,40 lei), în timp ce la ultimul preț de 61,00 lei capitalizarea este de 7,63 miliarde lei — o diferență minoră, dar reală. A doua: indicatorii afișați de BVB sunt calculați pe baza situațiilor financiare individuale ale societății-mamă cipriote, nu a celor consolidate. Toți multiplii din acest articol folosesc cifrele consolidate, singurele relevante pentru evaluarea grupului.

Indicatorii sectoriali cei mai relevanți

Pentru o utilitate integrată ca Premier Energy, PER și EV/EBITDA simpli spun doar jumătate din poveste. Iată patru indicatori care contează mai mult pentru acest tip specific de afacere și ce arată ei acum.

1. Bază de active reglementată (RAB) și rentabilitatea permisă
216 mil €
RAB energie · WACC 9,7%
93 mil €
RAB gaze · rent. 6,9%
Partea reglementată a grupului (309 mil € RAB total) generează profit garantat de reglementator. Atenție însă: WACC-ul pe distribuția din Moldova a scăzut de la 11,8% la 9,7% odată cu noua perioadă de reglementare — un vânt din față pentru profitabilitatea segmentului.
2. Producția și capacitatea regenerabilă
+46%
producție (334 GWh)
+85%
capacitate (370 MW)
Motorul de valoare pe termen lung. Creșterea vine din parcul eolian de 158 MW achiziționat în Ungaria plus noi capacități solare. Pe bază comparabilă (fără achiziții), producția a scăzut ușor cu 1%, din cauza vântului mai slab — deci creșterea e prin extindere, nu organic.
3. Datoria netă — trei niveluri de citit
Raportată231 mil € · 1,5x
Pro forma (companie)— · 1,4x
Ajustată cu cap. de lucru58 mil € · 0,4x
Diferența e mare fiindcă grupul are 97 mil € de recuperat din scheme de sprijin guvernamental și 34 mil € gaze în stoc. Îndatorarea „adevărată” e mult sub cea care apare la prima vedere — un plus de siguranță financiară.
4. Generarea de numerar (FCF și FFO)
61 mil €
FCF S1 (post-capex)
98 mil €
numerar din exploatare
Fluxul din exploatare a urcat la 98 mil € (de la 79 mil €), susținut și de eliberarea de capital de lucru. Important: peste 100 mil € din bilanț sunt investiții în active care încă nu produc venit — solar cu baterii în testare și stocaj de 400 MWh. Randamentul lor va apărea în trimestrele următoare.

CITESTE SI:  Acțiunea Zilei: Simtel Team, venituri aproape dublate, dar profitul e o iluzie? Ce arată cifrele S1 2026

Contul de profit: de ce scade profitul când EBITDA crește

Paradoxul central al acestui raport: EBITDA normalizată a crescut cu 27%, dar profitul net raportat a scăzut cu 64%. Explicația stă în comparativul din 2025. Anul trecut, în S1 2025, compania a beneficiat de o supra-performanță tarifară majoră în Moldova (costuri de achiziție mai mici decât cele aprobate în tarif), care a umflat artificial profitul la 62 mil €. În 2026 acel efect s-a inversat parțial. Rândul „EBITDA normalizată” elimină exact acest zgomot — și el arată o afacere în creștere sănătoasă.

Cont de profit consolidat (mil €, IFRS) S1 2026 S1 2025 Δ
Venituri 871 836 +4%
Cheltuieli cu energia, gazele și transportul (731) (773)
Amortizare (19) (15) +27%
EBITDA ajustată 73,0 102,6 −29%
EBITDA normalizată 79,3 62,6 +27%
Rezultat financiar net (11) (11)
Profit înainte de impozitare 29 74 −61%
Impozit pe profit (7) (12)
Profit net 22,3 61,8 −64%
Profit net normalizat ilustrativ 39,6 29,9 +32%
Rezultat pe acțiune (EUR) 0,164 0,470 −65%

Citirea corectă: profitul raportat (22 mil €) și cel normalizat (40 mil €) delimitează intervalul în care se află performanța „reală”. Reglementarea din Moldova impune ca aceste deviații să se compenseze în timp, deci nici scăderea din 2026, nici saltul din 2025 nu reflectă puterea de câștig de durată a grupului.

Bilanț și datoria netă

Bilanțul reflectă un grup în plină expansiune: active totale de 1,18 miliarde de euro, în creștere cu 4% an/an, dar cu o rotație puternică în interiorul lor. Imobilizările corporale au sărit cu 24%, la 676 mil €, pe fondul investițiilor în producție și rețele.

1.185
Active totale (mil €)
+4%
676
Imobilizări corp. (mil €)
+24%
572
Capitaluri proprii (mil €)
+4%
1,76
Lichiditate curentă
de la 1,52

Gradul de îndatorare (capital împrumutat / capital propriu) a urcat la 43%, de la 29% la finalul lui 2025 — normal pentru un grup care finanțează expansiunea. Cu o datorie netă/EBITDA sub 1,5x și o poziție ajustată de doar 0,4x, spațiul de manevră rămâne confortabil pentru continuarea investițiilor.

Riscuri și concluzie

Risc de reglementare
Scăderea WACC-ului reglementat în Moldova (de la 11,8% la 9,7%) apasă direct pe profitabilitatea distribuției. Orice nouă rundă tarifară poate mișca rezultatele.
Expunere pe Rep. Moldova
O parte importantă a operațiunilor și deviațiile tarifare vin din Moldova, o piață cu risc geopolitic și de aprovizionare cu energie mai ridicat decât media UE.
Risc de execuție
Peste 100 mil € sunt investiți în active care încă nu produc venit. Randamentul depinde de finalizarea la timp și de aprobările ANRE pentru proiectele solare și de stocaj.
Concluzie

La 61,00 lei, Premier Energy se tranzacționează la aproximativ 11x EV/EBITDA normalizată și 19x profit net normalizat — o evaluare care nu e ieftină pentru o utilitate, dar nici extremă pentru un grup care își crește producția regenerabilă cu 46% și are peste 100 mil € de active pe cale să intre în producție. Prima pe care o plătește piața reflectă tocmai acest portofoliu de proiecte în dezvoltare.

Pentru un investitor, cheia este să nu se lase înșelat de profitul raportat volatil: EBITDA normalizată, RAB-ul reglementat și datoria netă ajustată spun povestea reală a unei afaceri solide, cu îndatorare controlată, aflată într-o fază intensă de investiții. Verdictul depinde de orizont — pe termen scurt, rezultatele rămân zgomotoase; pe termen lung, valoarea stă în activele care abia acum încep să genereze venit.

Datele financiare provin din raportul S1 2026 al Premier Energy PLC (neauditat), din comunicatul de rezultate FY2025 și din datele de piață BVB la 04.09.2026 (curs BNR 1 € = 5,2524 lei). Multiplii de 12 luni sunt calculați ca an fiscal 2025 minus S1 2025 plus S1 2026. Acest material are caracter informativ și nu constituie recomandare de investiții. Autorul nu este consultant financiar autorizat.

Ti-a placut acest articol?

Ti-a placut acest articol?

Susține activitatea Financial Market.

Contribuția lunară poate fi anulată în orice moment folosind link-ul din email.