Hidroelectrica
BVB: H2O | Sector: Utilități / Energie Regenerabilă | București, România
Acțiunile Hidroelectrica (BVB: H2O) au încheiat ședința de miercuri, 14 mai 2026, la 178,40 RON, în creștere cu 1,25% față de prețul de referință de 176,20 RON. Titlul a oscilat în cursul zilei între un minim de 177,00 RON și un maxim de 179,40 RON, pe un volum de tranzacționare modest. Avansul vine în contextul publicării raportului financiar aferent primului trimestru 2026, care dezvăluie o creștere spectaculoasă de 122% a profitului net, pe fondul unor condiții hidrologice favorabile și al expansiunii accelerate a portofoliului de furnizare.
Venituri în creștere cu 67%, profit net de 1,3 miliarde RON
Grupul Hidroelectrica a raportat venituri consolidate de 3.129 milioane RON în primele trei luni ale anului 2026, cu 67% peste nivelul de 1.868 milioane RON înregistrat în aceeași perioadă a anului anterior. Creșterea a fost determinată de avansul semnificativ pe toate segmentele de activitate: veniturile din piața angro au crescut cu 85%, la 1.106 milioane RON, cele din furnizare au avansat cu 72%, la 1.127 milioane RON, iar veniturile din servicii de sistem au urcat cu 73%, la 71 milioane RON.
EBITDA a ajuns la 1.707 milioane RON, aproape dublu față de T1 2025 (+97%), cu o marjă EBITDA de 55% (față de 46%). Profitul din exploatare a crescut cu 130%, la 1.480 milioane RON, iar profitul net a atins 1.307 milioane RON, mai mult decât dublu față de cele 589 milioane RON din T1 2025 (+122%). Rezultatul pe acțiune a urcat la 2,91 RON, de la 1,31 RON.
Producție record susținută de hidrologie favorabilă
Producția netă de energie electrică a atins 3.608 GWh în T1 2026, în creștere cu 36% față de cele 2.654 GWh din T1 2025. Debitul Dunării a ajuns la un nivel normal de aproximativ 6.900 mc/s, peste nivelul din primele luni ale lui 2025. Această creștere a hidraulicității a fost valorificată rapid, energia suplimentară fiind direcționată preponderent către piața angro, unde cantitățile vândute au crescut cu 51%.
Producția din surse eoliene a contribuit cu 77 GWh, în ușoară creștere (+7%) față de anul anterior, iar achizițiile de energie din piață s-au majorat cu 82%, la 357 GWh, reflectând necesarul crescut al segmentului de furnizare.
Portofoliul de furnizare a depășit 1,3 milioane de locuri de consum
La 31 martie 2026, portofoliul de furnizare al Hidroelectrica cuprindea 1.312.627 locuri de consum, o creștere de 108% față de 630.927 LC la aceeași dată a anului precedent. Expansiunea a fost semnificativă atât pe segmentul casnic (1.247.527 LC, +107%), cât și pe cel non-casnic (65.100 LC, +120%). Hidroelectrica a menținut prima poziție în piața concurențială de furnizare, cu o cotă de piață de 18,21% pe segmentul concurențial și 16,86% la nivel total, conform datelor ANRE din ianuarie 2026.
Marje ridicate și eliminarea taxei pe producție
Marja operațională a ajuns la 47%, față de 34% în T1 2025, iar marja netă a crescut la 42%, de la 32%. Această performanță reflectă avantajul competitiv tradițional al costului scăzut al producției hidro proprii. Totodată, eliminarea taxei pe producătorii de energie electrică începând cu 1 iulie 2025 a avut un impact favorabil, această cheltuială fiind practic zero în T1 2026 (față de 16 milioane RON în T1 2025).
Cheltuielile operaționale au crescut proporțional cu expansiunea activității: transportul și distribuția energiei au avansat cu 54%, la 587 milioane RON, energia achiziționată a crescut cu 119%, la 209 milioane RON, iar cheltuielile cu certificatele verzi s-au majorat cu 56%, la 130 milioane RON.
Poziție financiară solidă: numerar net de 6,3 miliarde RON
Grupul dispune de o poziție de numerar net ajustat de 6.345 milioane RON, raportul Datorie netă/EBITDA ajustată fiind de -3,72x, ceea ce evidențiază absența totală a presiunii financiare. Numerarul din exploatare a atins 1.689 milioane RON (+72%), iar investițiile în depozite bancare au crescut la 4.989 milioane RON. Investițiile totale în T1 2026 au fost de 90 milioane RON (+72%), finanțate integral din surse proprii.
Dividende generoase și strategie de diversificare
Acționarii au aprobat un dividend brut de 7,348365 RON/acțiune din profitul anului 2025, cu data de plată 25 iunie 2026. În plus, la AGOA din 29 mai 2026 va fi supus aprobării un dividend special de 2,223197 RON/acțiune (1 miliard RON din rezultat reportat), cu plata programată pentru 30 septembrie 2026. Împreună, cele două distribuiri ar totaliza 9,57 RON/acțiune, ceea ce la prețul curent ar reprezenta un randament total de aproximativ 5,4%.
Pe plan strategic, Hidroelectrica continuă diversificarea portofoliului de producție către surse complementare: parcul fotovoltaic Țara Hațegului (8,9 MWp) este în execuție, proiectul pilot de panouri flotante Nufărul (10 MWp) a primit ordinul de începere, iar instalația de stocare cu baterii Li-ion din Parcul Eolian Crucea Nord (72 MWh) este în derulare. Totodată, compania a semnat cu EDF un joint-venture 50-50 pentru dezvoltarea centralei hidroelectrice cu acumulare prin pompaj (CHEAP) Tarnița.
Tabel comparativ T1 2026 vs T1 2025
| Indicator | T1 2026 | T1 2025 | Variație |
|---|---|---|---|
| Venituri (mil. RON) | 3.129 | 1.868 | +67% |
| EBITDA (mil. RON) | 1.707 | 867 | +97% |
| Marjă EBITDA | 55% | 46% | +9 pp |
| Profit din exploatare (mil. RON) | 1.480 | 643 | +130% |
| Profit net (mil. RON) | 1.307 | 589 | +122% |
| EPS (RON/acțiune) | 2,91 | 1,31 | +122% |
| Marjă operațională | 47% | 34% | +13 pp |
| Marjă netă | 42% | 32% | +10 pp |
| Producție netă (GWh) | 3.608 | 2.654 | +36% |
| Portofoliu furnizare (LC) | 1.312.627 | 630.927 | +108% |
Disclaimer: Acest articol are caracter informativ și nu constituie o recomandare de investiții. Toate datele financiare prezentate provin din rapoartele oficiale ale Hidroelectrica și din informațiile disponibile pe Bursa de Valori București. Performanțele trecute nu garantează rezultate viitoare. Consultați un consilier financiar autorizat înainte de a lua decizii de investiții.



