BET
30482.08
1.16%
BET-TR
72015.12
1.16%
BET-FI
103872.55
0.27%
BETPlus
4410.68
1.13%
BET-NG
2303.59
1.73%
BET-XT
2618.37
1.09%
BET-XT-TR
6042.69
1.09%
BET-BK
5810.3
0.64%
ROTX
68978.02
1.21%

Infinity Capital: activul net depășește 4,5 miliarde lei, acțiunile urcă 16% de la începutul anului — discount de 66% față de NAV

Autor: Andrei Radu
3 min

Rezultate financiare · T1 2026

Infinity Capital

BVB: INFINITY  |  Sector: Fond de investiții alternative (F.I.A.I.R.)  |  București, România

Preț acțiune
4,3000 lei
▲ 1,42% la închidere
Capitalizare
1,65 mld lei
PER
12,40x
P/BV
0,36x

Acțiunile Infinity Capital Investments (BVB: INFINITY) au închis ședința de tranzacționare din 15 mai 2026 la 4,3000 lei, în creștere cu 1,42% față de prețul de referință de 4,2400 lei. Titlul a deschis la 4,1800 lei și a atins maximul zilei exact la nivelul de închidere, pe un volum mediu, investitorii reacționând pozitiv la publicarea situațiilor financiare aferente primului trimestru al anului 2026. De la începutul anului, acțiunea INFINITY a câștigat 16,2% (de la 3,70 lei la finalul lui 2025), în contextul în care activul net al fondului a crescut cu 4,14% în aceeași perioadă.


Activul net crește cu 4,14%, la 4,55 miliarde lei

La 31 martie 2026, activul net al Infinity Capital Investments a atins 4.551.811.602 lei, în creștere cu 4,14% față de valoarea de 4.370.783.187 lei înregistrată la finalul anului 2025. Valoarea unitară a activului net (VUAN) s-a situat la 12,7147 lei/acțiune, ceea ce înseamnă că la prețul curent de tranzacționare de 4,30 lei, acțiunile INFINITY se tranzacționează cu un discount de aproximativ 66% față de valoarea contabilă a portofoliului.

Pierdere netă de 1,8 milioane lei — efect sezonier, fără dividende în T1

Societatea a raportat o pierdere netă de 1.804.773 lei în primele trei luni ale anului 2026, în creștere față de pierderea de 1.221.690 lei din T1 2025. Rezultatul negativ este unul structural-sezonier: veniturile Infinity provin preponderent din dividendele încasate de la emitenții din portofoliu, iar în primul trimestru al anului nu se distribuie dividende. Veniturile totale au fost de 5.069.362 lei (+10,9% YoY), în timp ce cheltuielile totale au urcat la 6.792.544 lei (+16,4%), generând o pierdere înainte de impozitare de 1.723.182 lei.

Indicator (lei) T1 2026 T1 2025 Variație
Venituri totale 5.069.362 4.571.195 +10,9%
Cheltuieli totale (6.792.544) (5.837.601) +16,4%
Pierdere înainte de impozitare (1.723.182) (1.266.406) +36,1%
Pierdere netă (1.804.773) (1.221.690) +47,7%
CITESTE SI:  Bayer depășește așteptările în T1 2026: profit core pe acțiune de €2,71, acțiunile urcă 6% la Frankfurt

Activele financiare cresc cu aproape 8%, susținute de piața de capital

Activele totale ale societății au atins 5.007.577.097 lei la 31 martie 2026, în creștere cu 5,03% față de 4.767.844.952 lei la finalul anului 2025. Componenta principală — activele financiare evaluate la valoarea justă prin alte elemente ale rezultatului global — a crescut cu 7,97%, de la 4.391.740.695 lei la 4.741.635.037 lei. Această dinamică reflectă evoluția favorabilă a pieței de capital românești în primele trei luni ale anului.

Discount-ul față de NAV rămâne semnificativ

Cu o valoare unitară a activului net de 12,7147 lei/acțiune și un preț de piață de 4,30 lei, acțiunile INFINITY continuă să se tranzacționeze cu un discount de aproximativ 66% față de NAV. Acest diferențial rămâne unul dintre cele mai mari din rândul vehiculelor de investiții listate la BVB și este urmărit îndeaproape de investitorii orientați către valoare. Capitalurile proprii, în sumă de 4.551.811.602 lei, au înregistrat o creștere de 4,14% față de sfârșitul anului 2025, influențate în principal de evoluția pozitivă a rezervelor din reevaluarea activelor financiare.

Context și perspectivă

Infinity Capital Investments este un fond de investiții alternative destinat investitorilor de retail (F.I.A.I.R.), cu un portofoliu concentrat pe acțiuni listate la Bursa de Valori București. Modelul de business al fondului presupune că cea mai mare parte a veniturilor provine din dividendele distribuite de companiile din portofoliu, ceea ce face ca primul trimestru — în care nu se distribuie de regulă dividende — să fie structural negativ din perspectiva profitabilității. Trimestrul al doilea este de obicei cel care aduce grosul veniturilor din dividende. Situațiile financiare la 31 martie 2026 nu sunt auditate.

Verdict

Infinity Capital Investments înregistrează o pierdere netă așteptată de 1,8 milioane lei în T1 2026, dar activul net al fondului crește cu 4,14%, la 4,55 miliarde lei, susținut de evoluția favorabilă a pieței de capital. Discount-ul de ~66% față de NAV rămâne în atenția investitorilor orientați către valoare, iar acțiunea a câștigat 16,2% de la începutul anului.

Acest articol are caracter informativ și nu constituie o recomandare de investiții. Toate datele financiare provin din comunicatul oficial al Infinity Capital Investments S.A. publicat pe 15 mai 2026. Datele bursiere sunt preluate de pe Bursa de Valori București (BVB), la închiderea ședinței din 15 mai 2026. Consultați un consilier financiar autorizat înainte de a lua decizii de investiții.

Ti-a placut acest articol?

Ti-a placut acest articol?

Susține activitatea Financial Market.

Contribuția lunară poate fi anulată în orice moment folosind link-ul din email.