BET
30102.78
0.04%
BET-TR
70493.36
0.04%
BET-FI
102210.65
-0.85%
BETPlus
4355.75
0.02%
BET-NG
2269.12
0.06%
BET-XT
2585.16
-0.07%
BET-XT-TR
5917.94
-0.07%
BET-BK
5756.43
-0.43%
ROTX
67975.9
0.06%

Siemens continuă pe traiectoria creșterii profitabile: comenzi de €24,1 mld, cash flow în salt de 71% și prognoze ridicate

Autor: Andrei Radu
4 min

Rezultate financiare Q2 FY2026

Siemens

XETRA: SIE  |  Sector: Conglomerat Industrial  |  München, Germania

Preț acțiune
€269,30
▲ 1,78% azi
Variație 1 an
+20,53%
Capit. bursieră
€204,8 mld
P/E | Div. Yield
26,80x
Randament div.: 2,02%

Acțiunile Siemens AG (SIE) au reacționat pozitiv la publicarea rezultatelor pentru al doilea trimestru al anului fiscal 2026. Pe bursa XETRA din Frankfurt, cotația a urcat la €269,30, un avans de +1,78% (+€4,70) față de închiderea anterioară de €264,60, reflectând încrederea investitorilor în performanța operațională a conglomeratului german. De la începutul anului, acțiunea a câștigat +12,64%, iar pe orizontul ultimilor 12 luni, randamentul total pentru acționari se ridică la +20,53%.


Imagine de ansamblu: creștere comparabilă solidă în ciuda vânturilor contrare valutare

Siemens a raportat pentru trimestrul ianuarie–martie 2026 (Q2 FY2026) venituri de €19,76 miliarde, practic la același nivel cu anul anterior pe bază nominală, dar în creștere cu +6% pe bază comparabilă, excludând efectele de curs valutar și de portofoliu. Efectele valutare negative au redus creșterea veniturilor cu 6 puncte procentuale și pe cea a comenzilor cu 7 puncte procentuale.

Comenzile au totalizat €24,11 miliarde, în creștere cu +11% nominal și +18% pe bază comparabilă, rezultând un raport book-to-bill de 1,22 — semnal puternic al cererii viitoare. Creșteri cu două cifre au fost înregistrate în majoritatea segmentelor industriale, cu Smart Infrastructure atingând un nou record trimestrial al comenzilor.

Profitabilitate și câștig pe acțiune

Profitul Industrial Business s-a situat la €2,97 miliarde, cu o marjă de 15,4%, în scădere față de 16,9% în Q2 FY2025. Declinul se explică prin faptul că trimestrul echivalent al anului trecut beneficiase de un câștig excepțional de €315 milioane din ieșirea Smart Infrastructure din afacerea cu accesorii de cablare.

Venitul net a fost de €2,24 miliarde, incluzând €102 milioane din operațiuni întrerupte (eliberare de provizioane). Câștigul pe acțiune (EPS) a fost de €2,60 (basic) și €2,81 (EPS pre PPA — înainte de amortizarea alocărilor din achiziții). Față de Q2 FY2025, EPS a scăzut cu 9%, respectiv 6% pre PPA, parțial din cauza bazei de comparație ridicate.

Free cash flow a crescut semnificativ, cu +71%, la €1,72 miliarde, iar rata de conversie a numerarului a urcat la 0,77 (față de 0,41 în anul anterior). Industrial Business a generat un free cash flow de €2,4 miliarde, față de €2,1 miliarde în Q2 FY2025.

Performanța pe segmente

Digital Industries a livrat cel mai puternic avans: venituri de €4,63 miliarde (+8%), comenzi de €4,76 miliarde (+12%) și un profit de €857 milioane (+35%), cu marjă de 18,5% (față de 14,8% în Q2 FY2025). Business-ul software a crescut cu +18% (+14% comparabil), susținut de contracte mai mari în PLM și EDA. Costurile de integrare pentru achizițiile Altair și Dotmatics de €43 milioane au redus marja cu 0,9 puncte procentuale.

Smart Infrastructure a înregistrat comenzi record de €7,53 miliarde (+26% nominal, +35% comparabil), alimentate de sectoarele data center și semiconductori, predominant din SUA. Veniturile au fost de €5,93 miliarde (+3% nominal, +10% comparabil), iar profitul de €1,10 miliarde cu marjă de 18,6%. Declinul aparent al profitului (-20%) reflectă câștigul excepțional de €315 milioane din Q2 FY2025; excluzând acesta, performanța a fost excelentă.

CITESTE SI:  Rezultate trimestriale companii SUA: Philip Morris International, Business-ul smoke-free atinge 43% din venituri, compania majorează ghidanța anuală — acțiunea urcă 6,48%

Mobility a obținut comenzi de €5,33 miliarde (+38%), incluzând un contract mare pentru trenuri complet automatizate în Danemarca, locomotive electrice-baterie în Franța (€0,4 mld) și vehicule de tip light rail în SUA (€0,3 mld). Veniturile au scăzut la €3,04 miliarde (-5%), iar profitul la €208 milioane (marjă 6,9%), afectat de impactul tarifelor din SUA și de întârzieri în ridicarea comenzilor din contractele-cadru pentru proiecte mari de infrastructură feroviară.

Siemens Healthineers a raportat venituri de €5,68 miliarde (-4% nominal, +3% comparabil) și un profit de €802 milioane (marjă 14,1%). Rezultatele au fost influențate negativ de tarife, efecte valutare nefavorabile și o schimbare structurală în piața diagnosticelor din China. Comenzile au scăzut cu 8% pe bază nominală, parțial din cauza unei baze ridicate de comparație (contract de €0,5 mld în Canada în Q2 FY2025).

Distribuția geografică

Europa, CSI, Africa și Orientul Mijlociu au generat comenzi de €11,73 miliarde (+19%), cu venituri de €9,33 miliarde (+1%). Americile au contribuit cu comenzi de €8,38 miliarde (+11% nominal, +23% comparabil), SUA singură înregistrând comenzi de €7,38 miliarde (+20% nominal, +33% comparabil). Asia și Australia au raportat comenzi de €4,0 miliarde (-6% nominal, +4% comparabil), China contribuind cu €1,65 miliarde.

Inteligența artificială industrială — un motor de creștere

CEO-ul Roland Busch a subliniat rolul AI ca vector de creștere: „Cu agentul nostru Eigen Engineering Agent, ne extindem poziția de lider în AI industrial. Vedem AI ca un motor clar de creștere pentru afacerile noastre de hardware, software și servicii.” Integrarea achizițiilor Altair și Dotmatics continuă, contribuind la extinderea ofertei de software industrial și la consolidarea Digital Industries.

CFO Veronika Bienert a evidențiat reziliența operațională și a anunțat un nou program de răscumpărare de acțiuni, ca parte a unei alocări stricte a capitalului: „Performanța convingătoare a afacerilor operaționale și fluxul nostru puternic de numerar liber demonstrează reziliența noastră.”

Perspectivele pentru anul fiscal 2026

Siemens și-a confirmat și îmbunătățit parțial perspectivele pentru anul fiscal 2026:

La nivel de grup: creștere comparabilă a veniturilor de 6%–8%, book-to-bill peste 1 și EPS pre PPA între €10,70 și €11,10.

Digital Industries a ridicat ambele extremități ale intervalelor: creștere comparabilă a veniturilor de 7%–10% (anterior 5%–10%) și marjă de profit de 17%–19% (anterior 15%–19%). Smart Infrastructure a crescut prognoza de venituri la 8%–10% (anterior 6%–9%), menținând marja de 18%–19%. Mobility a redus prognoza de venituri la 5%–7% (anterior 8%–10%), menținând marja de 8%–10%, din cauza impactului tarifelor americane.

Indicator Q2 FY2026 Q2 FY2025 Variație
Comenzi €24,11 mld €21,64 mld +11%
Venituri €19,76 mld €19,76 mld ~0%
Venituri (comparabil) Exclud. curs valutar și portofoliu +6%
Profit Industrial Business €2,97 mld €3,24 mld -8%
Marjă Industrial Business 15,4% 16,9% -1,5pp
Venit net €2,24 mld €2,44 mld -8%
EPS (basic) €2,60 €2,86 -9%
EPS pre PPA €2,81 €3,00 -6%
Free Cash Flow €1,72 mld €1,00 mld +71%
Book-to-Bill 1,22 1,17

Disclaimer: Acest articol are caracter informativ și nu constituie recomandare de investiții. Siemens AG este listată pe bursa XETRA din Frankfurt (SIE). Datele financiare prezentate provin din raportul publicat de companie pe 13 mai 2026. Investițiile în instrumente financiare implică riscuri, inclusiv pierderea parțială sau totală a capitalului investit. Consultați un consilier financiar autorizat înainte de a lua decizii de investiții.

Ti-a placut acest articol?

Ti-a placut acest articol?

Susține activitatea Financial Market.

Contribuția lunară poate fi anulată în orice moment folosind link-ul din email.