BET
30093.43
0.01%
BET-TR
70471.44
0.01%
BET-FI
102282.54
-0.78%
BETPlus
4354.45
-0.01%
BET-NG
2268.17
0.01%
BET-XT
2584.58
-0.09%
BET-XT-TR
5916.61
-0.09%
BET-BK
5756.31
-0.43%
ROTX
67982.34
0.07%

Allianz deschide 2026 cu profit operațional record de €4,5 miliarde și acțiuni în creștere cu 1,7%

Autor: Andrei Radu
4 min

Rezultate financiare Q1 2026

Allianz SE

XETRA: ALV  |  Sector: Asigurări & Asset Management  |  München, Germania

Preț acțiune
€374,50
▲ 1,71% azi
Capit. bursieră
€140,76 mld
P/E (TTM)
13,4x
Dividend yield
4,64%

Acțiunile Allianz SE au urcat cu 1,71% în ședința de marți, 13 mai, ajungând la €374,50 pe Bursa din Frankfurt (XETRA), în contextul publicării rezultatelor financiare pentru primul trimestru din 2026. Creșterea vine după ce grupul german de asigurări și asset management a raportat un profit operațional record de €4,52 miliarde, depășind așteptările analiștilor. Față de închiderea anterioară de €368,20, acțiunea a câștigat €6,30 pe unitate, iar capitalizarea bursieră a ajuns la aproximativ €140,76 miliarde. Pe parcursul ultimului an, titlul a avansat cu 7,12%, deși de la începutul anului performanța rămâne negativă, cu un declin de 4,00% (YTD).

Cifre de ansamblu: profit operațional record și venituri de €53 miliarde

Allianz Group a raportat un volum total de afaceri de €53,0 miliarde în T1 2026, față de €54,0 miliarde în T1 2025, ceea ce înseamnă o scădere nominală de 1,8%. Totuși, creșterea internă (care exclude efectele valutare, achizițiile și dezinvestițiile) a fost de +3,5%, susținută în special de segmentele Property-Casualty și Asset Management.

Profitul operațional a crescut cu 6,6%, de la €4.238 milioane la un nivel record de €4.517 milioane, atingând 26% din ținta anuală (midpoint de €17,4 miliarde). Principalii motori ai avansului au fost segmentele de asigurări Property-Casualty și Asset Management, în timp ce Life/Health a avut o performanță rezistentă într-un mediu volatil.

Profitul net de bază al acționarilor (shareholders’ core net income) a avansat spectaculos, cu +48,4%, de la €2.550 milioane la €3.785 milioane. Această creștere a fost amplificată de vânzarea participațiilor în joint venture-urile din India, care a generat un câștig semnificativ. Ajustat pentru acest efect și pentru măsurile compensatorii, creșterea subiacentă a fost de +7%.

Câștigul pe acțiune (core EPS) a ajuns la €9,96, în creștere cu 50,7% față de €6,61 în T1 2025. Ajustat pentru efectele menționate, creșterea subiacentă a fost de 9%, la limita superioară a țintei strategice de 7-9% CAGR pentru ciclul 2025-2027.

Property-Casualty: al doilea trimestru record consecutiv

Segmentul de asigurări Property-Casualty a înregistrat un volum de afaceri de €28,3 miliarde (+6,8% creștere internă), cu un profit operațional record de €2.411 milioane (+11,1%). Aceasta reprezintă cel mai bun trimestru din istoria companiei pentru acest segment și atinge 27% din ținta anuală.

Combined ratio-ul s-a îmbunătățit la un nivel excelent de 91,0%, față de 91,8% în T1 2025, sub ținta anuală de 92-93%. Loss ratio-ul a coborât la 67,3% (−0,4 pp), iar expense ratio-ul a scăzut la 23,7% (−0,5 pp), reflectând creșterea veniturilor și câștiguri de productivitate. Segmentul retail a crescut cu 8% (intern), iar cel comercial cu 6%, ambele cu combined ratios sub 92%.

Life/Health: performanță rezistentă într-un mediu volatil

Segmentul Life/Health a generat un profit operațional de €1.354 milioane, în scădere cu 5,1% față de €1.427 milioane în T1 2025. Totuși, ajustat pentru efectele valutare și pentru vânzarea participațiilor în India și UniCredit Allianz Vita, profitul operațional a crescut cu +3%.

CITESTE SI:  Banca Transilvania lansează primul ETF dedicat României: BT Index România ETF BET-TR

Valoarea primelor noi (PVNBP) s-a situat la €23,7 miliarde, iar marja de business nou (NBM) a fost de 5,3%, peste nivelul de ambiție de minimum 5%. 91% din afacerile noi au fost generate în linii preferate — produse eficiente din punct de vedere al capitalului, unit-linked fără garanții și protecție & sănătate. Marja de serviciu contractual (CSM) s-a menținut la €55,4 miliarde, cu o creștere normalizată de 1,7%.

Asset Management: inflowuri record de €45 miliarde

Segmentul Asset Management (PIMCO și Allianz Global Investors) a raportat venituri operaționale de €2,2 miliarde (+12,7% creștere internă), cu un profit operațional de €857 milioane (+5,8%). Ajustat pentru efectele valutare, creșterea profitului operațional a fost de +15%.

Activele terțe sub management (AuM) au atins un nivel record de €2.043 miliarde (€2,04 trilioane), față de €1.990 miliarde la sfârșitul lui 2025 și €1.914 miliarde în T1 2025. Inflowurile nete terțe au fost de €45,2 miliarde, cu 57,6% mai mult față de T1 2025, reprezentând cel mai bun prim trimestru din istorie. Cost-income ratio-ul s-a îmbunătățit la 60,4% (−0,9 pp), sub ținta anuală de sub 61%.

Capitalizare solidă și program de buyback în curs

Rata Solvency II a crescut la 221%, cu 2 puncte procentuale peste nivelul de la sfârșitul lui 2025 (218%), susținută de o generare puternică de capital. Capitalurile proprii ale acționarilor au avansat cu 5,1%, ajungând la €65,9 miliarde. Rentabilitatea anualizată a capitalului (core RoE) a fost de 24,2%, iar la nivel subiacent de 18% — un nivel considerat foarte solid.

Programul de răscumpărare de acțiuni de până la €2,5 miliarde, anunțat pe 25 februarie 2026, este în desfășurare, cu €0,3 miliarde finalizate în primul trimestru. Compania deține ratinguri AA (S&P Global) și Aa2 (Moody’s), ambele cu perspectivă stabilă.

Perspectivă 2026 și comentarii ale conducerii

Allianz confirmă ținta de profit operațional de €17,4 miliarde ± €1 miliard pentru anul complet 2026, după ce a atins deja 26% din midpoint-ul acestei ținte în primul trimestru. CEO-ul Oliver Bäte a descris rezultatele ca „o dovadă a solidității fundamentelor noastre și a eficacității strategiei centrate pe client”, subliniind rolul inteligenței artificiale în personalizarea serviciilor. CFO-ul Claire-Marie Coste-Lepoutre a afirmat că rezultatele demonstrează capacitatea de a crea valoare sustenabilă într-un mediu operațional provocator.

Indicator T1 2026 T1 2025 Variație
Volum total de afaceri €53,0 mld €54,0 mld −1,8%
Creștere internă +3,5%
Profit operațional €4.517 mn €4.238 mn +6,6%
Profit net de bază (acționari) €3.785 mn €2.550 mn +48,4%
Core EPS €9,96 €6,61 +50,7%
Core RoE (anualizat) 24,2% 18,1% +6,1 pp
Combined ratio (P&C) 91,0% 91,8% −0,9 pp
Solvency II ratio 221% 218% +2 pp
AuM terțe (Asset Management) €2.043 mld €1.914 mld +6,7%

Disclaimer: Allianz SE este listată pe Bursa din Frankfurt — Deutsche Börse Xetra (ALV). Datele financiare prezentate provin din raportul oficial publicat de companie pe 13 mai 2026. Investițiile în instrumente financiare implică riscuri, inclusiv pierderea parțială sau totală a capitalului investit. Consultați un consilier financiar autorizat înainte de a lua decizii de investiții.

Ti-a placut acest articol?

Ti-a placut acest articol?

Susține activitatea Financial Market.

Contribuția lunară poate fi anulată în orice moment folosind link-ul din email.