BET
17071.85
0.07%
BET-TR
37646.29
0.07%
BET-FI
60535.95
0.69%
BETPlus
2519.21
0.06%
BET-NG
1234.82
0.05%
BET-XT
1464.39
0.12%
BET-XT-TR
3174.41
0.12%
BET-BK
3179.3
0.04%
ROTX
38126.6
0.08%

EVERGENT Investments se retrage din actionariatul Aerostar Bacau

Autor: Financial Market
< 1 min

EVERGENT Investments, compania de investiții listată sub simbolul EVER, vrea să iasă din actionariatul Aerostar SA după ce compania si-a actualizat codurile de activitate CAEN la inceputul acestui an.

EVERGENT este actionar semnificativ si a solicitat cumpararea integrala a pachetului de actiuni care reprezinta 15,14% din capitalul social al Aerostar.

Declaratia de retragere a fost formulată ca urmare a schimbării obiectului principal de activitate al Aerostar SA. Compania Aerostar este listata la Bursa de Valori Bucuresti pe segmentul Principal, categoria Standard., se arată in comunicatul Evergent publicat pe site-ul BVB.

Prin depunerea declaratiei s-a declansat procedura de retragere prin care s-a solicitat Aerostar SA:

– sa cumpere toate actiunile ARS detinute de EVERGENT Investments;

– sa achite actiunile in maxim 4 luni de la data depunerii declaratiei.

Pretul actiunilor urmeaza a fi stabilit de un expert autorizat independent, membru ANEVAR si inregistrat la ASF, ca valoare medie rezultată din aplicarea a cel putin doua metode de evaluare recunoscute de standardele internationale de evaluare.

CITESTE SI:  Zi verde la BVB: Creșteri solide pentru indici și companii, cu un rulaj de peste 79 milioane lei

De menționat ca la rândul ei, Aerostar a precizat că deși a actualizat codurile CAEN, activitatea principală a rămas aceeași.

Modificarea codificarii obiectului principal de activitate a avut urmatoarele considerente:

–   Vechiul cod „3030 – Fabricarea de aeronave si nave spatiale” nu se mai regaseste in clasificarea CAEN rev. 3 aplicabila incepand cu data de 01.01.2025, in locul acestuia fiind introduse doua noi coduri: „3031 – Fabricarea de aeronave si nave spatiale civile”, respectiv „3032 – Fabricarea de aeronave si nave spatiale militare”.

–   Codul propus si adoptat reflecta aceeasi activitate principala „3031 – Fabricarea de aeronave si nave spatiale civile”.

Ti-a placut acest articol?

Ti-a placut acest articol?

Susține activitatea Financial Market.

Contribuția lunară poate fi anulată în orice moment folosind link-ul din email.