BET
34090.29
1.03%
BET-TR
82164.57
1.04%
BET-FI
113250.93
1.03%
BETPlus
4933.79
0.99%
BET-NG
2593.96
0.88%
BET-XT
2934.23
0.93%
BET-XT-TR
6900.87
0.94%
BET-BK
6556.35
0.74%
ROTX
76861.54
1.06%

Transport Trade Services revine pe profit în S1 2026: EBITDA +42,8% și marje în redresare, pe o bază de cost recalibrată

Autor: Andrei Radu
4 min

Transport Trade Services
BVB: TTS  |  Transport fluvial și operare portuară  |  București, România

Preț (în ședință)
6,76 lei
−0,59% față de referință
Capitalizare
≈ 1,22 mld. lei
180 mil. acțiuni
PER
142,94
P/BV 1,22
Randament dividend
1,10%
0,075 lei/acțiune (2025)

Transport Trade Services (BVB: TTS) și-a publicat raportul semestrial pentru perioada 1 ianuarie – 30 iunie 2026, luni, 31 august, după închiderea ședinței de tranzacționare, iar marți, 1 septembrie, compania a organizat o videoconferință cu investitorii și analiștii pe marginea rezultatelor. Reacția pieței a fost temperată: în ședința de marți, la momentul redactării, acțiunea se tranzacționa la 6,76 lei, în scădere cu 0,59% (−0,04 lei) față de prețul de referință de 6,80 lei (închiderea de luni), într-un interval îngust, între 6,70 și 6,78 lei, după o deschidere la 6,78 lei. Cotația rămâne astfel în zona mediană a ultimelor 12 luni, la distanță atât de minimul de 4,72 lei, cât și de maximul de 7,54 lei atinse în acest interval. Pe ansamblul primului semestru, potrivit raportului, capitalizarea de piață a crescut cu 6,8%, de la 984,6 mil. lei (închidere 30.12.2025) la 1.051,2 mil. lei (închidere 30.06.2026), cu un maxim de 1.150,2 mil. lei în februarie și un minim de 910,8 mil. lei la finalul lunii martie.

Grupul revine pe profit la venituri practic constante

La nivel consolidat, Grupul TTS a raportat în S1 2026 venituri de 321,4 mil. lei, în creștere cu 0,5% față de aceeași perioadă din 2025 (319,8 mil. lei). EBITDA a urcat însă cu 42,8%, la 53,5 mil. lei (de la 37,5 mil. lei), iar rezultatul din exploatare s-a redresat cu 22,1 mil. lei, de la o pierdere de 11,4 mil. lei în S1 2025 la un profit de 10,7 mil. lei. Rezultatul net a revenit în teritoriu pozitiv, la 0,2 mil. lei, comparativ cu o pierdere de 18,9 mil. lei cu un an în urmă. Decuplarea profitabilității de venituri reflectă, conform companiei, efectul programului de optimizare a cheltuielilor derulat începând din trimestrul al treilea din 2024: aproape întreaga redresare a provenit din costuri, mixul de mărfuri și productivitate, nu din creșterea afacerilor.

Al doilea trimestru confirmă levierul operațional

Accelerarea a devenit mai vizibilă în T2, când veniturile au crescut cu 3,4% față de T1, de la 158,0 mil. lei la 163,4 mil. lei, în timp ce EBITDA a avansat cu 29,3%, de la 23,3 mil. lei la 30,2 mil. lei. Rezultatul din exploatare trimestrial a ajuns la 9,0 mil. lei, iar profitul net la 2,4 mil. lei. O creștere de 5,4 mil. lei a veniturilor față de T1 a fost însoțită de un plus de 6,8 mil. lei la EBITDA și de 7,2 mil. lei la rezultatul din exploatare — ceea ce compania descrie drept un semnal clar de levier operațional pozitiv, prin care o creștere moderată a activității produce un avans semnificativ mai rapid al profitabilității atunci când capacitățile existente sunt utilizate mai eficient.

Marje și rezultate cumulate pe 12 luni

Marja EBITDA semestrială a urcat la 16,7%, cu 4,9 puncte procentuale peste S1 2025 (11,7%), iar marja de profit a revenit la 0,1%, în plus cu 6,0 pp. La nivel trimestrial, marja EBITDA din T2 a atins 18,5%, ușor peste valoarea din T2 2024. Pe fereastra de 12 luni consecutive încheiată la 30 iunie 2026, Grupul a raportat, potrivit companiei, cele mai bune rezultate cumulate din ultimele șase perioade de raportare: profit net de 8,6 mil. lei (față de o pierdere de 10,5 mil. lei în anul fiscal 2025), rezultat din exploatare de 29,2 mil. lei (+22,2 mil. lei) și EBITDA de 109,4 mil. lei (+17,2%).

CITESTE SI:  Bursele între boom-ul AI, evaluări atractive și riscuri geopolitice. Unde văd experții Erste oportunități în a doua jumătate din 2026?

Cheltuielile operaționale, principalul motor al redresării

Cheltuielile operaționale consolidate s-au redus în S1 2026 cu 16,8 mil. lei (−4,9%) față de S1 2025, la 323,4 mil. lei, și cu 69,0 mil. lei (−17,6%) față de S1 2024, în principal prin scăderea costurilor segmentului transport fluvial. Dinamica trimestrială a fost însă divergentă: în T2, cheltuielile Grupului au fost de 162,4 mil. lei, alimentate de scumpirea combustibililor și energiei — cheltuielile cu consumabile și energie ale segmentului fluvial au crescut cu 6,3 mil. lei față de T1 (+43,9%).

TTS individual, componenta cea mai stabilă

La nivel individual, TTS S.A. a raportat venituri de 209,8 mil. lei (−0,7% față de S1 2025), EBITDA de 20,9 mil. lei (+8,0%) și un profit net de 12,8 mil. lei (+1,0%). Compania prezintă entitatea individuală drept componenta cea mai stabilă a modelului integrat, cu rol de originare, agregare și direcționare a fluxurilor de marfă către activele operaționale ale Grupului.

Volume mai mici, dar un mix mai diversificat

Volumul agregat transportat pe cale fluvială și operat în porturi a fost de 5,09 mil. tone, în scădere cu 3,2% față de S1 2025. Transportul fluvial a crescut ușor (+1,3%, la 2,30 mil. tone), în timp ce operarea portuară a scăzut cu 6,5% (2,79 mil. tone). Cea mai puternică evoluție a avut-o fluxul de mărfuri chimice, în creștere cu 14,1% de la un an la altul, la 1,35 mil. tone; în T2, fluxurile chimice au atins 0,85 mil. tone, cel mai ridicat nivel trimestrial raportat de Grup, potrivit companiei. Pe ultimele 12 luni, ponderea mărfurilor industriale în volumul agregat a urcat la 66,0% (de la 53,3% la finalul T1 2025), în timp ce ponderea mărfurilor agricole a scăzut la 30,9% — o structură care reduce dependența de sezonalitatea agricolă.

Grup TTS (mil. lei) S1 2026 S1 2025 Δ
Venituri 321,4 319,8 +0,5%
EBITDA 53,5 37,5 +42,8%
Rezultat din exploatare 10,7 −11,4 +22,1 mil.
Profit net 0,2 −18,9 +19,1 mil.
Marjă EBITDA 16,7% 11,7% +4,9 pp
Volum agregat (mil. tone) 5,09 5,26 −3,2%

Bilanț, investiții și dividend

La 30 iunie 2026, activele consolidate totalizau 1.320,7 mil. lei (−0,7% față de finalul lui 2025), activul net era de 1.003,8 mil. lei, iar împrumuturile de 215,5 mil. lei (+5,6%). Investițiile realizate în semestru la nivel de Grup au fost de 39,0 mil. lei, dintre care 8,4 mil. lei în flotă și 28,4 mil. lei în operarea portuară; suma include 22,0 mil. lei alocați extinderii terminalului Canopus din portul Constanța. Din profitul net pe 2025 de 28,86 mil. lei, TTS a distribuit un dividend brut total de 13,5 mil. lei, respectiv 0,075 lei/acțiune, aprobat în AGOA din 30 aprilie 2026.

Perspective: țintele bugetare pentru 2026, menținute

Conducerea a reconfirmat obiectivele din bugetul de venituri și cheltuieli aprobat în AGOA din aprilie drept scenariu central pentru finalul anului: la nivel de Grup, venituri de 746,3 mil. lei și EBITDA de 157,9 mil. lei, iar la nivel individual venituri de 452,5 mil. lei și EBITDA de 48,6 mil. lei. Compania precizează că, dată fiind volatilitatea piețelor pe care operează, gradul de materializare a ipotezelor poate conduce la o abatere de până la ±10% față de valorile bugetate, principalele variabile fiind condițiile de navigație pe Dunăre, volumele de mărfuri agricole din a doua parte a anului și evoluția prețurilor la combustibili și energie. O actualizare a perspectivei este anunțată odată cu rezultatele trimestrului al treilea.

Datele financiare provin din raportul semestrial S1 2026 publicat de Transport Trade Services S.A., iar datele de piață din platforma TradingView, la 1 septembrie 2026. Prețul acțiunii este preluat în timpul ședinței de tranzacționare și se poate modifica. Acest articol are caracter informativ și nu constituie recomandare de investiții.

Ti-a placut acest articol?

Ti-a placut acest articol?

Susține activitatea Financial Market.

Contribuția lunară poate fi anulată în orice moment folosind link-ul din email.