BET
29289.67
1.12%
BET-TR
68589.26
1.12%
BET-FI
101111.01
0.73%
BETPlus
4237.37
1.1%
BET-NG
2166.31
1.05%
BET-XT
2517.74
1.1%
BET-XT-TR
5763.64
1.1%
BET-BK
5672.94
1.21%
ROTX
66084.33
1.15%

Bursele americane în scădere săptămânală, în timp ce euro înregistrează cea mai bună performanță din 2009

Autor: Tiberiu Porojan
3 min

Indicii americani au avut o zi volatilă vineri, pe fondul incertitudinii continue determinate de politica comercială a președintelui Trump.

S&P 500 a câștigat 0,6%, iar Nasdaq Composite a crescut cu 0,7%, în timp ce Dow Jones a adăugat 222 de puncte la finalul sesiunii. Acțiunile au inversat pierderile din cursul zilei după ce președintele Fed Powell a declarat că banca centrală nu se grăbește să reducă ratele dobânzilor, dar perspectivele economice generale rămân întunecate de tensiunile comerciale și de incertitudinea politicii. Deși a fost anunțată o scutire temporară pentru mărfurile provenite din Canada și Mexic, investitorii rămân îngrijorați de impactul potențial asupra economiei și stabilității pieței financiare.

În februarie, numărul locurilor de muncă din sectorul non-agricol a crescut cu 151.000, sub estimarea de 159.000, dar peste cifra revizuită din ianuarie, de 125.000. De asemenea, rata șomajului a crescut ușor, de la 4,0% la 4,1%, aceste date influențând așteptările privind următoarea decizie a Rezervei Federale privind ratele dobânzilor.

Politicile comerciale ale lui Trump au continuat să genereze volatilitate pe piețe. Fostul președinte a anunțat o scutire parțială de la tarifele de 25% impuse mărfurilor mexicane, argumentând că Mexicul a luat măsuri semnificative pentru a reduce imigrația ilegală și traficul de droguri. Deși această declarație a oferit o ușoară ușurare piețelor, incertitudinea persistă, deoarece aceste măsuri urmează să fie reevaluate în următoarele săptămâni.

Mai mult, Trump a extins temporar scutirea de tarife pentru produsele din Canada și Mexic până pe 2 aprilie. Această amânare a fost decisă după negocieri cu guvernul mexican, care a intensificat securitatea la frontieră și operațiunile împotriva traficului de fentanil. Cu toate acestea, lipsa unei politici comerciale clare continuă să îngrijoreze investitorii.

Analiștii de piață au subliniat că combinația dintre incertitudinea privind piața muncii și fluctuațiile politicilor tarifare ar putea afecta încrederea consumatorilor și a companiilor. Pe măsură ce firmele se confruntă cu costuri de import potențial mai mari, acestea ar putea fi nevoite să transfere aceste costuri către consumatori, ceea ce ar putea crește presiunile inflaționiste în lunile următoare.

CITESTE SI:  Audierea lui Kevin Warsh pentru conducerea Federal Reserve: echilibru delicat între reducerea dobânzilor și credibilitatea anti-inflație

Între timp, Rezerva Federală se confruntă cu provocarea de a-și echilibra politica monetară în contextul acestor factori economici. Deși datele mai slabe privind piața muncii ar putea justifica o abordare mai prudentă în ceea ce privește ratele dobânzilor, inflația rămâne o preocupare majoră. Powell și echipa sa vor trebui să analizeze cu atenție următorii pași pentru a evita o încetinire economică excesivă.

Piața a înregistrat cea mai proastă săptămână din septembrie încoace, Dow Jones și S&P 500 fiind în scădere cu 2,5% respectiv 3,3%, iar Nasdaq a pierdut 3,7%.

Euro, pe cale să înregistreze cea mai bună săptămână din ultimii ani

Euro s-a apreciat in jurul pragului de 1,085 USD, atingând cel mai ridicat nivel din 5 noiembrie și îndreptându-se către un avans săptămânal de 4,6%, cea mai puternică creștere din martie 2009. Această apreciere a fost susținută de reformele fiscale din Germania, o atitudine mai prudentă a Băncii Centrale Europene (BCE) față de viitoarele reduceri ale dobânzilor și de slăbirea dolarului, pe fondul temerilor legate de amenințările președintelui SUA, Donald Trump, privind războaiele comerciale.

Principalele partide politice din Germania au anunțat planuri de reformare a frânei datoriilor, permițând astfel o creștere a cheltuielilor pentru apărare și lansarea unei inițiative de infrastructură de 500 de miliarde de euro, menită să stimuleze creșterea economică. Totodată, liderii europeni au convenit joi asupra unei majorări semnificative a cheltuielilor pentru apărare, cu scopul de a consolida industria de apărare a Europei și de a îmbunătăți capacitățile militare.

Pe plan monetar, BCE a efectuat o reducere a dobânzii de referință cu 25 puncte de bază, o măsură anticipată de piețe, și a recunoscut că politica monetară devine mai puțin restrictivă, semnalând astfel o posibilă pauză în continuarea reducerilor. Totuși, investitorii se așteaptă la încă una sau două reduceri suplimentare de 25 puncte de bază până la finalul anului.

Ti-a placut acest articol?

Ti-a placut acest articol?

Susține activitatea Financial Market.

Contribuția lunară poate fi anulată în orice moment folosind link-ul din email.